Kogo dziś brak na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 11:17
W dobie pandemii sytuacja na rynku pracy nie jest pewna, to czy się ustabilizuje zależy od wielu czynników. Są jednak pewne zawody, które w czasie izolacji zyskały na popularności. 
Audio
  • Katarzyna Lorenc opowiada jak się zmienił rynek pracy w czasie pandemii (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Komisja Pracy Business Centre Club opublikowała listę zawodów i usług, które są obecnie najbardziej poszukiwane i nad którymi - przynajmniej na razie - nie zawisła groźba masowych zwolnień. - Są takie profesje, których znaczenie podczas pandemii niespodziewanie wzrosło. Wśród tego typu zawodów są np. kurierzy czy magazynierzy. Bardzo duża część handlu przeniesiona jest do internetu - zwraca uwagę Katarzyna Lorenc, ekspertka ds. rynku pracy. - Dziś wszystkie firmy związane z magazynowaniem, logistyką, transportem, pakowaniem, są miejscami, w których bardzo intensywnie poszukuje się pracowników - dodaje. 


shutterstock fifa gaming gry 1200.jpg
Zachłanność nie popłaca. Spektakularne upadki wielkich marek

Na liście zawodów, które cieszą się dużym zainteresowaniem znaleźli się psycholodzy i zawody związane ze służbą zdrowia. Co ciekawe poszukiwani są też finansiści. - Wkrótce każdy będzie szukał specjalisty, który popatrzy na jego portfel od strony efektywności - zauważa ekspertka. 

Poszukiwani są też opiekunowie do dzieci i korepetytorzy. Znaleźli się na tej liście z tego względu, że wielu rodziców mają duże problemy z łączeniem pracy z opieką nad dziećmi czy pomocą w edukacji zdalnej starszych pociech. 

Zmiana oczekiwań

Można powiedzieć, że pandemia nie dotknęła branży informatycznej - ta wciąż szuka ludzi. Katarzyna Lorenc zwraca jednak uwagę, że zmieniły się trochę preferencje pracodawców. - Po kilku miesiącach izolacji widać, że nie szuka się już juniorów do pracy, a osób bardziej doświadczonych - wyjaśnia. - To jednak branża, która najmniej tnie benefity w związku ze zmianami. Najstabilniejsza z branż - dodaje. 


Pixabay Grecja Kreta 1200.jpg
Pierwsze słyszę Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Rozmówczyni Ady Janiszewskiej podkreśla, że ostatni czas przyniósł też zmiany preferencji pracodawców. W ogłoszeniach obserwujemy coraz większą liczbę wymagań stawianych osobom starającym się o posadę. - Widać, że firmy poszukują osób, które szybko się wdrożą, ale i dadzą coś od siebie - wnioskuje.

Nie zwalniać, przebranżowić

Kolejne badania rynku pracy wskazują pozytywne trendy. Pracodawcy nie chcę zwalniać swoich pracowników. Jednak 25 procent z firm stawia na przebranżowienie, zmianę kompetencji. - To spowoduje, że na rynku pracy pojawi się rotacja - zwraca uwagę Katarzyna Lorenc. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Biżuteria, zegarki, samochody - w czasie pandemii rezygnujemy z luksusów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 10:24
Branża dóbr luksusowych z roku na rok pięła się po finansowej drabinie. Dziś mówi się, że notuje spadek nawet o 30 procent. O jakich dobrach i kwotach mówimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie możesz iść do kina? Wystarczy podejść do okna

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:16
Na pomysł, by w czasach izolacji wspólnie móc oglądać filmy niczym w kinie, nie wychodząc przy tym z domu, wpadli mieszkańcy Berlina, i zorganizowali sąsiedzkie pokazy filmowe na fasadach budynków. W Polsce akcja dopiero zaczyna się rozwijać.
rozwiń zwiń