Mięso znika ze stołówek uczelni... na razie w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:25
Wraz z początkiem nowego roku akademickiego cztery czołowe uniwersytety w Berlinie radykalnie zmieniają menu w swoich stołówkach, od teraz będzie ono głównie oparte na daniach wegańskich i wegetariańskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

W połowie tego roku jeden z holenderskich uniwersytetów ogłosił, że jako pierwsza uczelnia wyższa w kraju przestaje serwować mięso i ryby na swoich stołówkach. Informacja wówczas spotkała się z buntem niektórych studentów, którzy mówili o wegańskim terrorze mówiąc, że zmiany nie były z nimi konsultowane.

Teraz podobną decyzję podjęły berlińskie uniwersytety z tą różnicą, że przy wsparciu studentów. Wprowadzenie nowego menu to dla berlińskich uniwersytetów element długofalowej zmiany związanej ze zmniejszeniem ich śladu węglowego.


Posłuchaj
03:25 Czwórka/Pierwsze Słyszę mięso 09.06.2021.mp3 Mięso znika ze stołówek uczelni wyższych w Berlinie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Rzeczywiście Niemcy słyną z kuchni opartej na mięsie, jednak młodsze pokolenia odchodzą od produktów zwierzęcych ze względu na większą świadomość środowiskową. Żywność zwierzęca ma dużo wyższy ślad węglowy niż produkty pochodzenia roślinnego i to jest jedna ze strategii walki ze zmianami klimatycznymi - mówi Barbara Rożyńska z Fundacji ProVeg Polska. - Wg raportu opublikowanego przez jedną z berlińskich sieci spożywczych w 2020 r. populacja wegan w Niemczech podwoiła się aż dwukrotnie od 2016 roku.

shutterstock_wege 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

Czytaj także:

Taka zmiana nie powinna zaskakiwać. Już w 2019 roku wyniki badań pokazały, że spośród ponad 5,5 miliona berlińskich studentów, jedna trzecia zadeklarowała wegetarianizm, a 13,5 procent stwierdziło, że stosuje dietę wegańską.

Dania mięsne nie znikną całkowicie z niemieckich stołówek, zostaną symbolicznie w mniejszej ilości. - My jako fundacja cieszymy się z tego co się dzieje w Niemczech i liczymy na to, że niedługo w Polsce może też niektóre uniwersytety podążą typ tropem i zaczną wprowadzać więcej roślinnych opcji do swoich ofert - mówi specjalistka.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 07.17

aw

Czytaj także

Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
rozwiń zwiń