Jak rozmawiać, by się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:03
Choć wybory parlamentarne za nami w internecie nie gasną głosy oceniające poglądy innych. Polityka nie jest jedynym tematem, w którym nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Nie możemy się dogadać się w kwestii wyborów żywieniowych, edukacji, czy religii.
Audio
  • Czy Polacy potrafią ze sobą rozmawiać? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock

Jak mówiła Małgorzata Leszko z Centrum Edukacji Obywatelskiej mamy tendencję to wybierania informacji, które są bliskie naszym poglądom. - Każdy z nas żyje w informacyjnej bańce, spersonalizowanym świecie, w którym, kiedy zderzamy się z opinią inną niż nasza, trudno nam ją uznać. W mediach społecznościowych reprodukujemy swoje poglądy. Odmienne zdanie jest dla nas czymś obcym.

Konrad Sobczyk wyjaśniał, że konflikt, choć medialnie atrakcyjny nie jest oznaką dojrzałości. Jest nią budowanie porozumienia. - Jeśli zależy mi na wspólnocie, to zadaję sobie pytanie: co mogę dla niej zrobić. W taki sposób działa np. amerykański model patriotyzmu, który oparty jest o dbaniu o wspólny interes - tłumaczył.

- W pracy z młodzieżą uczę, że rozmówcy, niezależnie od poglądów należy się szacunek. W teorii większość z nas uważa się za osoby tolerancyjne. Nad tym, jak jest w rzeczywistości potrzebujemy głębszej refleksji - dodawała Olga Gronowska-Pszczoła.

W jaki sposób rozmawiać, żeby się dogadać? Czy pomimo różnic potrafimy budować obywatelską wspólnotę? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Olga Gronowska-Pszczoła (pedagog w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie), Małgorzata Leszko (Centrum Edukacji Obywatelskiej), Konrad Sobczyk (trener mediacji, Mediatorzy.pl)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Kim są, jak żyją i czy spełniają swoje marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:20
Według prognoz w 2035 roku co szósta osoba aktywna zawodowo będzie pracować zdalnie. - Cyfrowi nomadzi to ludzie na miarę naszych czasów. Rozwój nowych technologii, tanie loty i potrzeba "niezapuszczania korzeni" sprzyjają takiemu stylowi życia. Ale zawsze jest coś za coś... - przekonują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:50
Robot - pracownik nigdy nie pójdzie ani na L4, ani na urlop. Nie lubi sobie robić przerw w pracy, nigdy nie prosi o podwyżkę i może pracować 24 godziny na dobę. Czy roboty zastąpią ludzi w niektórych zawodach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

System Oceny Obywateli. Ułatwienie życia, czy ograniczenie wolności?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:59
W Chinach powstaje System Oceny Obywateli, który będzie monitorował, nadawał punkty oraz oceniał zachowania Chińczyków, kierując się "kredytem społecznym".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy współczesna wieś jest przystosowana do potrzeb młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:56
Niskie zarobki, brak zawodowych perspektyw i brak uczelni wyższych, to – jak przekonywał gospodarz audycji Piotr Firan – niektóre z przyczyn, dla których dla młodzieży wychowanej na wsi, jedyną szansą na zdobycie wyższego, a czasem i średniego wykształcenia może być przeprowadzka do miasta.
rozwiń zwiń