Wojna na Ukrainie. "Wykorzystujemy technologię w służbie dobra"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:31
- Staramy się wykorzystywać technologię w służbie dobra i bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Siatkowski, szef fundacji Tech To The Rescue, która rozpoczęła inicjatywę "Tech For Ukraine". Projekt ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy przez programistów i firmy technologiczne z całej Polski i nie tylko.
Jak dzięki technologii mo0żey pomóc mieszkańcom Ukrainy?
Jak dzięki technologii mo0żey pomóc mieszkańcom Ukrainy?Foto: Shutterstock.com/Rawpixel

- To okolicznościowa kampania, która łączy programistów i firmy technologiczne z całego świata - tłumaczył szef Fundacji Tech To The Rescue Jacek Siatkowski. Do kampanii zgłosiło się już ponad 250 firm, które jak mówił gość Czwórki, chcą się zaangażować pro bono, by "pomagać i zmieniać rzeczywistość na lepsze". - Mają dobry pomysł, by budować rozwiązania technologiczne, które pomogą bardziej efektywnie zarządzać zasobami, organizować pomoc dla migrantów, dać im schronienie - podkreślał gość Czwórki.

W ramach kampanii wspierane są organizacje, które w aktualnej sytuacji pomagają ofiarom konfliktu zbrojnego, albo "wzmacniają społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie". - Model jest taki, że najpierw wyszukujemy organizacje i grupy nieformalne ludzi, którzy mają dobre pomysły i zaczynają działać, a ich działanie przynosi dobre efekty - mówił Jacek Siatkowski. - Staramy się połączyć ich potem z firmami, dzięki którym ich działanie stanie się bardziej efektywne i będzie mogło być realizowane na większą skalę - tłumaczył. - Na przykład, jeśli grupa organizuje wsparcie dla stu osób, którym znajduje nocleg na pierwsze dwa tygodnie pobytu w Polsce, zaczynamy budować dla nich platformę, dzięki której pomogą nie setce osób, ale tysiącom, dzięki aplikacji mobilnej - mówił.

Jak podkreślił, w dobie kryzysu militarnego ważne jest wsparcie mieszkańców Ukrainy na wielu płaszczyznach. - To taka praktyczna pomoc. Choć wydaje się, że najbardziej skuteczne jest wspieranie bezpośrednie, ten kryzys jest niezwykle wielopoziomowy, dlatego musimy działać w różnych kierunkach. Musimy mieć sprawne szkoły, by dzieci mogły się uczyć i czuć bezpiecznie na co dzień, ale powinniśmy mieć też sprawne procesy medyczne, by ludzie, którzy do nas przyjeżdżają mogli otrzymać właściwe wsparcie m.in. psychologiczne - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
04:12 _PR4_AAC 2022_02_28-06-36-48.mp3 O akcji opowiada (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

Wsparcie psychologiczne, ale także inne formypomocy dla studentów z Ukrainy oferują m.in. uczelnie w całej Polsce. Jedną z nich jest Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, kolejną Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie studiuje ok. 500 młodych Ukraińców - w całym Lublinie jest ich ok 3,5 tysiąca. Żacy otrzymują m.in. pokoje w akademikach, ale także wsparcie psychologiczne.

- Szukamy wolontariuszy do programów, które już funkcjonują i otwieramy nowe akcje. Działania wojenne są przecież prowadzone kilkaset kilometrów stąd - mówi Patryk Bukała, przewodniczący Samorządu Studentów UMCS. - Pomagam znaleźć mieszkania, pokoje, całe domy dla ludzi, którzy ich potrzebują - podkreślał. - Została uruchomiona m.in. uproszczona procedura wnioskowania o zapomogę, które przysługują studentom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a wszystkich konsultacji i porad udzielają doświadczeni psychologowie i psychoterapeuci. - dodała Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - 

Posłuchaj
03:59 _PR4_AAC 2022_02_28-06-20-37.mp3 Wsparcie dla studentów z Ukrainy - jak to działa w Lublinie? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Siatkowski (prezes Fundacji "Tech To The Rescue")

Data emisji: 28.02.2021

Godzina emisji: 6.16

kd

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 10:15
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie, ale do pomocy może się przyłączyć każdy. Wczoraj, oprócz fali protestów, która przeszła przez Polskę, w sieci pojawiło się wiele informacji dotyczących udzielania wsparcia uchodźcom. Jak możemy włączyć się w tę pomoc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mądre pomaganie. Jak weryfikować uczciwość organizatorów zbiórek w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 12:00
- W dobie internetu, gdy właściwie można udawać każdego, rozpoznanie i zweryfikowanie prawdziwych zbiórek pieniędzy na konkretny cel jest niezwykle trudne - mówiła Joanna Wziątek-Ładosz, autorka Czwórkowego podcastu "Cyberbezpieczni". - Pomagajmy, ale krytycznie.
rozwiń zwiń