Bezpieczeństwo w sieci. Jak nie dać się nabrać na "ekstra zysk"?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 18:00
Dziś oszczędzanie i zarabianie na nim nie jest łatwe. Jedną z bezpieczniejszych form inwestycji jest zakup obligacji Skarbu Państwa, ale nieuczciwi przedsiębiorcy wciąż kuszą nas nowymi ofertami zarobku bez wysiłku i ryzyka. Jak nie wpaść w taką pułapkę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / TierneyMJ

bitcoin-3006247_1280 (1).jpg
Tajemnice kryptowalut. Nie tylko Bitcoin

Niestety, dziś na lokatach nie zawsze da się zarobić, a można i stracić. Coraz więcej osób szuka więc innych, często ryzykownych, metod pomnażania kapitału. Zwykle w takich sytuacjach uaktywniają się oszuści, zwłaszcza internetowi. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego postanowiła sprawdzić naszą skłonność do inwestowania pieniędzy w oferty nieznanego pochodzenia. 


Posłuchaj
04:31 czwórka dajesz radę 25.03.2021 ekonomik.mp3 Jak się ustrzec przed błędnymi inwestycjami? (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Chcieliśmy sprawdzić, czy jeśli konsument otrzyma mail z ofertą od nieznanej firmy, ale oferującej wysokie zyski, to czy skusiłby się i z niej skorzystał - mówi Katarzyna Korycka z Fundacji. - 45 procent Polaków nie dałoby się namówić, ale już 20 procent ankietowanych - skusiłoby się, gdyby ktoś oferował wysokie zyski. Dodatkowo, im wyższe zyski obiecywałaby taka firma, tym nasza skłonność do zaufania tego typu ofertom byłaby większa - wyjaśnia. 

Można sądzić, że ci, którzy padli już ofiarą internetowych naciągaczy, stracili oszczędności, dali się oszukać, są już bezpieczni, bo mądrzejsi. - U tych osób skłonność do ponownego zaryzykowania kilkukrotnie wzrasta. Nie uczymy się na swoich błędach - podkreśla specjalistka. - Powiedzenie "Polak mądry po szkodzie" tutaj nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości - dodaje. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) także zauważył w ostatnim czasie wzrost aktywności nieuczciwych przedsiębiorców, kuszących ofertami rzekomego wysokiego zysku z różnych inwestycji alternatywnych. 

- Wiele z nich obiecuje zarobek związany głównie z wprowadzeniem do systemu kolejnych osób, co ma cechy systemu promocyjnego typu piramida - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Konsekwentnie ostrzegamy konsumentów przed lokowaniem pieniędzy w niesprawdzone i niekonwencjonalne projekty - dodaje. 

Szacuje się, że do prób wyłudzenia pieniędzy może dochodzić nawet kilkadziesiąt razy dziennie, ocenia Katarzyna Korycka. - Sposobów, którymi posługują się oszuści, jest wiele. W ostatnich tygodniach widzimy nasilenie się reklam z wizerunkami znanych osób, celebrytów, które mają poświadczać, że na danej inwestycji zarobiły dużo pieniędzy - opowiada przedstawicielka Fundacji. - Te reklamy są fałszywe, wizerunki osób są wykorzystane bezprawnie; konsumenci niestety ulegają tej manipulacji, bo widzą np. swój autorytet i też chcą zarobić - dodaje. 

Zdarza się, że w procederze reklamowania nieuczciwej usługi biorą udział youtuberzy. W grudniu 2020 roku UOKiK nałożył pierwszą taką karę - niemal 450 tysięcy złotych ma zapłacić youtuber Damian Żukiewicz za naganianie do piramid finansowych. - Zachęcanie do korzystania z takich systemów promocyjnych to nieuczciwa praktyka rynkowa. Tego typu systemy zawsze upadają - ocenia ekspert. 


internet zakupy 1200 shutterstock.jpg
Prawa konsumenta. Naucz się z nich korzystać

Czytaj także:

By się nie nabrać

UOKiK uruchomił specjalny symulator zagrożeń czyhających w sieci. - Strona przypomina portal społecznościowy, w którym pośród normalnych postów pojawią się oferty, a za nimi kryją się potencjalne niebezpieczne sytuacje, np. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK czy kradzież tożsamości - opowiada rozmówca Anny Depczyńskiej. - Pokazujemy triki oszustów, nieuczciwych sprzedawców. Pokazujemy konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji - dodaje. 

By uniknąć negatywnych konsekwencji naszych błędnych decyzji, przed inwestycją należy sprawdzić wiarygodność podmiotu lub osoby, której chcemy powierzyć swoje pieniądze: czy dana firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych prowadzonych przez KNF, jakie ma opinie w internecie, czy to nie próba wyłudzenia, jaki jest produkt inwestycyjny. - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to poradźmy się specjalisty - poleca Katarzyna Korycka. 

Ryzyko inwestycji zawsze istnieje, może być większe lub mniejsze. Z bezpłatnej porady prawnika możemy skorzystać, dzwoniąc np. na infolinię Fundacji Konsumentów. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 11.03.2021

Godz. emisji: 14.45

pj


Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spisz się sam. 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:00
Co 10 lat większość krajów na świecie dokonuje spisu swoich obywateli. W tym roku Główny Urząd Statystyczny policzy mieszkańców Polski i zapyta m.in. o ich warunki mieszkaniowe. Udział w spisie jest obowiązkowy. 
rozwiń zwiń