Projekt "Ukrainka w Polsce" pomaga ukraińskim kobietom na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 13:12
Za inicjatywą "Ukrainka w Polsce" stoi Julia Boguslavska, która  przyjechała do Polski 10 lat temu. Od wybuchu wojny w lutym 2022 roku, wspiera ukraińskie kobiety, które przed nią uciekły do naszego kraju. Pomaga im stanąć na nogi, bo, jak mówi "cel osiągną same".
Projekt Ukrainka w Polsce to inicjatywa, która wspiera ukraińskie kobiety.
Projekt "Ukrainka w Polsce" to inicjatywa, która wspiera ukraińskie kobiety. Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Od początku wojny na Ukrainie całkowicie zmieniło się życie całego narodu. Wiele osób musiało uciekać przed wojną, odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w nowym kraju i realiach. Większość osób z Ukrainy przebywających w naszym kraju stanowią dzieci i kobiety. To właśnie do kobiet ukraińskich skierowany jest  projekt "Ukrainka w Polsce", który stworzyła Julia Boguslavska. 


Wsparcie psychologiczne i mertytoryczne

- Od samego początku oferujemy wsparcie psychologiczne. W sposób nie traumatyczny i nie dotykając obszarów wojny i straty, skupia się ono na zwykłych problemach kobiecych matek i dziewczyn, które przyjechały do Polski - mówi Julia Boguslavska. - Dzięki dofinansowaniu mogłyśmy zacząć działać bardziej intensywnie.

Bardzo często w naszym kraju Ukrainki pracują poniżej swoich kwalifikacji. W ramach projektu organizowanych jest więc wiele różnego rodzaju warsztatów, spotkań i zajęć. Część z nich ma na celu podnoszenie kwalifikacji, co ma ułatwić odnalezienie się kobietom na polskim rynku pracy.

- Przede wszystkim chodzi tutaj o znajomość języka polskiego, ale też edukację w zakresie księgowości, finansów, marketingu - tłumaczy rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Pomagamy kobietom zdobyć kwalifikacje, żeby mogły pracować w swoich zawodach, żeby mogły stworzyć swoją markę własną, a także rozwijać biznes. Jednocześnie wspieramy je w zakresie psychologii i budowania motywacji, ponieważ bez tego bardzo trudno znaleźć w sobie siłę, żeby rozwijać się zawodowo.Program nie tylko dla kobiet

Obecnie projekt dociera do blisko tysiąca osób w regionie Wrocławia i Dolnego Śląska, ale zainteresowanie projektem płynie także z innych regionów Polski. - Wszystkie prowadzone przez nas działania są bezpłatne dla kobiet, które przyjechały po wojnie. Programem jednak interesują się też kobiety, które przyjechały tutaj przed wojną, bo widocznie tego typu inicjatywy brakowało na rynku - tłumaczy Julia Boguslavska. - Ostatnio w ramach projektu organizowane są także zajęcia dla nastolatków, którym czasem trudniej dostosować się do nowej rzeczywistości.

Projekt "Ukrainka w Polsce" jest realizowany przy wsparciu Fundacji Ukraina oraz dofinansowany z programu grantowego "Cześć Dziewczyny" Kulczyk Foundation. - W planach mam stworzenie fundacji, póki co korzystamy też ze wsparcia biznesu - dodaje gość Czwórki. - Dzięki niemu mamy nie tylko granty, ale też wolontariuszy, wsparcie naprawdę wysokiej klasy ekspertów, którzy chcą udzielać konsultacji i dzielą się swoją wiedzą. Dzięki nim możemy działać.


Posłuchaj
11:53 Czwórka/Pierwsze Słyszę/ - Ukrainka w Polsce 08.03.2023.mp3 Julia Boguslavska, opowiada o projekcie "Ukrainka w Polsce" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Julia Boguslavska (projekt "Ukrainka w Polsce")

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 8.12

aw

Czytaj także

Wojna na Ukrainie. "Wykorzystujemy technologię w służbie dobra"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:31
- Staramy się wykorzystywać technologię w służbie dobra i bezpieczeństwa - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Siatkowski, szef fundacji Tech To The Rescue, która rozpoczęła inicjatywę "Tech For Ukraine". Projekt ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy przez programistów i firmy technologiczne z całej Polski i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak połączyć Polaków z ukraińskimi uchodźcami?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 12:00
Każdego dnia przybywa do Polski coraz więcej Ukraińców. Wielu Polaków chce przyjąć ich pod swój dach. Platforma uasos.org pomaga połączyć polskie domy z tymi, którzy pomocy potrzebują.
rozwiń zwiń