Reportaż "Jestem matką" - wojna na Ukrainie oczami kobiety [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 20:00
- To było zupełnie zwyczajne życie. Wtedy wydawało się, że brakuje nam tego i tamtego, że mało zarabiamy. Pracowałam w dużym sklepie, dzieci chodziły do szkoły. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że to było bardzo dobre życie. Przede wszystkim byliśmy wolni i mogliśmy żyć po swojemu - mówi Hanna Kuczerenko, samotna matka z Nowej Kachowki, bohaterka reportażu Justyny Piernik. 
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Chersoniu
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w ChersoniuFoto: PAP/Alena Solomonova

Nowa Kachowka to małe miasto położone jest na wschodnim brzegu Dniepru obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Dla Rosjan to teren strategiczny, dla niej - mała ojczyzna, z której nigdy nie wyjeżdżała. 

Wraz z całą rodziną spędziła 9 miesięcy pod rosyjską okupacją, czekając na możliwość ewakuacji. Obecnie mieszka w Warszawie i pracuje w sklepie.

Opowiedziała o realiach życia z wrogiem, swoich sposobach na przetrwanie i sile matczynej miłości. To obraz wojny widziany oczami kobiety, która chce przetrwać, by ochronić swoje dzieci.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Mija rok, odkąd Rosja otwarcie napadła na Ukrainę. Przez ten czas agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta.

Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. 

Czytaj także:

Posłuchaj
30:07 2023_02_23 19_27_33_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Reportaż "Jestem matką" - wojna na Ukrainie oczami kobiety (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 19.30

uk/mo

Czytaj także

"Życie na nowo" - reportaż Magdy Skawińskiej o uchodźcach z Ukrainy we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 07:00
Zbliża się rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po ataku wiele osób uciekło z Ukrainy i jako główny kierunek wybrało Polskę. Wrocław jest drugim po Warszawie miastem w naszym kraju, do którego przyjechało najwięcej Ukraińców, przeważnie kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chersoń pod rosyjskim ostrzałem. Zginęło co najmniej sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 13:57
We wtorek rosyjskie wojska ostrzelały Chersoń z wyrzutni rakietowych Grad, trafiając m.in. w przystanek komunikacji publicznej, dwa bloki mieszkalne i sklep, w wyniku tego ataku zginęło co najmniej sześć osób, a 12 zostało rannych - poinformował portal Suspilne za administracją miasta na południu Ukrainy i źródłami w ukraińskiej armii.
rozwiń zwiń