Informacje dla uchodźców z Ukrainy w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 20:40
Ukraińska sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a do naszego kraju przybywają kolejne osoby, które uciekają przed wojną. Szukają pomocy, lecz nie zawsze wiedzą gdzie i jak jej szukać. Grupa wolontariuszy z branży e-commerce stworzyła portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, który ma im w tym pomóc.
Powstał portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.
Powstał portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.Foto: shutterstock/Andrew Angelov

Specjaliści z branży e-commerce postanowili pomóc uchodźcom wykorzystując swoje zawodowe umiejętności. Zespół tworzy blisko 40 osób z 6 firm z różnych miast Polski, a także z Berlina. Stworzyli specjalny portal dla uchodźców z Ukrainy, który ma być wszechstronną informacją dla Ukraińców. Jego celem jest zebranie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych informacji, które mogą być im przydatne. Pod adresem https://uahelp.info/pl/ mogą znaleźć obowiązujące zasady wjazdu do Polski oraz informacje o możliwości podjęcia pracy, a także o uzyskaniu pomocy prawnej, medycznej lub psychologicznej. Strona zawiera także adresy dostępnych miejsc noclegowych, które mogą zgłaszać osoby dysponujące wolnymi pokojami oraz mieszkaniami.

Rzetelne informacje dla uchodźców

- Jestem w grupie redaktorów. Nie wahałam się ani chwili, gdy zaproponowano mi współpracę przy projekcie i zostanę tak długo, jak trzeba będzie. Jesteśmy podzieleni na zespoły i cały czas pracujemy nad rozbudową platformy, żeby dostarczać jak najwięcej informacji - mówi Natalia Strahl. - Nasza platforma jest aktualizowana w języku ukraińskim. Współpracujemy z zespołem tłumaczy i wszystkie informacje są na bieżąco tłumaczone.

- Nie mamy ambicji, żeby być jedynym takim miejscem. Chcemy w jak najlepszy sposób wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie. Nabyliśmy je przez lata pracy w środowisku online, budując wysoko zasięgowe strony - dodaje Mieszko Sibilski. - Patrząc długofalowo na to, co się będzie działo w najbliższych miesiącach, chcemy stworzyć stabilne i weryfikowalne źródło informacji.


Źr. Facebook UAhelp


Kompendium wiedzy 

Jak podkreślają twórcy platformy, ma ona zawierać bazę wiedzy, która pomoże uchodźcom z Ukrainy na zorganizowanie sobie życia w Polsce. Obok informacji o możliwości zatrudnienia i możliwości uzyskania noclegu, osoby z Ukrainy będą mogły także uzyskać m.in. praktyczne informacje jak zapisać dziecko do przedszkola czy do szkoły oraz gdzie uzyskać specjalistyczną opiekę nad zwierzętami.

- Chcemy dotrzeć do osób, które są jeszcze na Ukrainie - mówi Natalia Strahl. - Na naszej platformie znajdą informacje, co ich czeka w Polsce. Aktualizujemy także wiadomości z granicy, bo codziennie rozmawiamy z koordynatorami i samymi Ukraińcami. Na tej podstawie budujemy kontent.


Zobacz także:

Obok portalu - realna pomoc

Obok platformy informacyjnej, jej twórcy niosą także realną pomoc. - Staramy się, żeby nasi przedstawiciele byli każdego dnia na przejściach granicznych i staramy się organizować korytarz transportowy do województwa lubuskiego - tłumaczy Mieszko Sibilski. - Codziennie podstawiamy transporty i udaje nam się przewieźć nawet do 80 osób dziennie. Miejscem docelowym jest Zielona Góra, robimy jednak przystanki w Krakowie i Wrocławiu. Mamy uruchomioną infolinię, gdzie zbieramy informację o bazie noclegowej. W planach jest zintegrowanie jej z najpopularniejszą bazą na Google Maps.


Posłuchaj
03:50 Czwórka/Czat Czwórki - portal uchodźcy 09.03.2022.mp3 Rozmawiamy w współtwórcami portalu informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska 

Data emisji: 09.03.2022

Godzina emisji: 15.36

aw

Czytaj także

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:10
Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. Obok naszej wiedzy i doświadczenia, to ona może zadecydować o dalszej naszej zawodowej drodze. - Rekrutacja to proces sprzedaży swoich kompetencji - podkreśla Angelika Śniegocka, autorka książki "Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziesiątki tysięcy Ukraińców na polskim rynku pracy. To duże wyzwanie dla nich i polskich pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 19:34
Do Polski napływa coraz więcej uchodźców z ogarniętej wojną z Rosją Ukrainy. Jakie są możliwości zatrudnienia jej obywateli w naszym kraju, mówiła w radiowej Jedynce Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.
rozwiń zwiń