Fake newsy coraz bardziej niebezpieczne. Sztuczna inteligencja oszukuje użytkowników?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 16:17
Fałszywe zdjęcia, nagrania nieprawdziwych rozmów - internauci nierzadko nie są w stanie odróżnić fake newsów od prawdziwych wydarzeń. - Istnieje ryzyko, że w przyszłości będzie to codziennością - mówił ekspert nowych technologii Marcin Kubicki. 
Jak algorytmy sztucznej inteligencji mogą wprowadzać w błąd użytkowników sieci?
Jak algorytmy sztucznej inteligencji mogą wprowadzać w błąd użytkowników sieci? Foto: shutterstock/LookerStudio

Rzekome zaaresztowanie Donalda Trumpa, seria zdjęć z imprezy, która się nie odbyła, czy ostatnio rozpowszechniana fotografia papieża Franciszka w modnej, puchowej kurtce. Te obrazy, wygenerowane przez sztuczną inteligencję, nabrały miliony osób. Eksperci podkreślają, że z biegiem czasu proceder będzie coraz częstszy i na większą skalę.

- Jeszcze kilka lat temu obrazy tworzone przez sztuczną inteligencję można było traktować z przymrużeniem oka. Dziś ta technologia galopuje w niesamowitym tempie, a fake'owe zdjęcia nie różnią się właściwie od prawdziwych - tłumaczył Marcin Kubicki z magazynu "T3". - To niepokojące, a wręcz niebezpieczne. Na razie sztuczna inteligencja pokazuje zabawne zdjęcia, ale w przyszłości manipulowanie faktami będzie jeszcze prostsze i może być niewłaściwie wykorzystane. 

Jak przekonywał ekspert, dziś nie ma odpowiedniego narzędzia, które do metadanych pliku wprowadzałoby informację o tym, że jest on nieprawdziwy. - Niebawem będziemy mogli znaleźć się w sytuacji, w której niemal każde zdjęcie czy plik dźwiękowy trzeba będzie weryfikować wielokrotnie, bo nie będzie pewności, że są one prawdziwe - zaznaczał. - To narzędzie, które sprawdzi się m.in. w walce politycznej.

Posłuchaj
04:30 _PR4_AAC 2023_04_05-08-13-02.mp3 Jak sztuczna inteligencja może oszukiwać użytkowników sieci? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Technologii, które kryją się pod hasłem "sztucznej inteligencji" jest dziś coraz więcej. - Jeśli zaufamy bezgranicznie takim kodom, możemy być coraz częściej wpuszczani w maliny. Jeśli sztuczna inteligencja zacznie mieć "poczucie humoru" i płatać nam figle, scenariusze przyszłości mogą być niemal "matrixowe" - zaznaczał ekspert. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: 

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 08.12

kd

Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja. "Chat GPT ma też słabe strony"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 14:27
- Komponowanie muzyki to wciąż dziedzina, w której GPT działa niedoskonale. Nie zna też odpowiedzi na niektóre pytania, bo jego bazy danych są niekompletne - podkreślał Krzysztof Rojek, ekspert branży nowych technologii.
rozwiń zwiń