Sztuczna inteligencja jak wirus. Może być zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 09:30
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do zachowania ostrożności podczas korzystania z narzędzi generowanych przez sztuczną inteligencję. Według ekspertów jej niekontrolowane wykorzystanie może być nawet groźniejsze niż pandemia.
Sztuczna inteligencja jest już obecna w wielu dziedzinach życia
Sztuczna inteligencja jest już obecna w wielu dziedzinach życiaFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

- Tutaj następuje pewna analogia do zagrożeń w wymiarze globalnym. Po pierwsze, podobnie jak wirus, sztuczna inteligencja ma tendencję do samodoskonalenia, do pewnego budowania w kierunku udoskonalenia swoich mechanizmów - mówi dr Karolina Małagodzka z Akademii Leona Koźmińskiego. - Tempo tego rozwoju może być zaskakująco szybkie, a może być tak, że nie będziemy umieli przewidzieć wszystkich konsekwencji.


Utrata kontroli i dezinformacja

Jak przestrzega specjalistka, w czarnym scenariuszu może nastąpić nierównowaga sił, która może prowadzić do sytuacji, w której utracimy kontrolę nad sztuczną inteligencją.

Zagrożenia dotyczą także sfery militarnej, bezpośrednio związanej z bezpieczeństwem. Chodzi o rozwój śmiercionośnych autonomicznych systemów broni, takich jak drony, które mogą być zdolne do lokalizowania, wybierania i atakowania bez kontroli i nadzoru człowieka. - Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do wrogich celów - zauważa Karolina Małagodzka. - Może być wykorzystana do atakowania różnego rodzaju infrastruktury, dzisiaj nazywanej krytyczną, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego - podobnie jak rozwój wirusa.

Jak podaje WHO, także intencje osób wykorzystujących sztuczną inteligencję nie zawsze są etyczne. Dane wykorzystywane do jej szkolenia mogą być stronnicze i generować wprowadzające w błąd lub niedokładne informacje. Modele natomiast mogą być niewłaściwie wykorzystywane do generowania dezinformacji.

Czytaj także:


Konsekwencje, które trudno przewidzieć

Nieprzewidywanych konsekwencji rozwoju sztucznej inteligencji jest więcej. Wykorzystywana coraz szerzej może stanowić m.in. zagrożenia dla miejsc pracy, a także prowadzić do ograniczania swobód obywatelskich. - Jeżeli zaczniemy sztuczną inteligencję wykorzystywać do systemu rozpoznawania twarzy czy prognozowania pewnych zachowań, czy to pojedynczych jednostek, czy grup społecznych, to może być to proces nie chwilowy, a wręcz nieodwracalny - podkreśla specjalistka.

Również coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie budzi obawy. Co prawda jej algorytmy mogą wspierać lekarzy i poprawić diagnostykę chorób, jednak według ekspertów bezrefleksyjne jej zawierzanie, bez właściwej weryfikacji i nadzoru, może prowadzić do występowania błędów lekarskich.


Posłuchaj
03:40 Czwórka/Pierwsze słyszę - sztuczna inteligencja 24.05.2023.mp3 Dr Karolina Małagodzka z Akademii Leona Koźmińskiego o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 08.40

aw

Czytaj także

Chatbot odpowiada jak człowiek. Kiedy nastąpi robotyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:09
Sztuczna inteligencja namaluje obraz, napisze wiersz, zagra w szachy z arcymistrzem. W ostatnim czasie hitem sieci jest chatbot GPT, model sztucznej inteligencji, który na nasze pytania odpowiada niemal jak prawdziwy rozmówca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń