Zielony plac św. Piotra w Watykanie? Czas na dyskusję o klimacie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 11:14
Plac św. Piotra przyciąga tłumy turystów o każdej porze roku. Zbyt zielono tam nie jest, co szczególnie latem doskwiera pielgrzymom. Swoim wyjątkowym projektem zazielenienia placu dyskusję na ten temat rozpoczęła pracownia mossmoss. 
Czy plac św. Piotra w Watykanie ma szansę stać się zieloną przestrzenią?
Czy plac św. Piotra w Watykanie ma szansę stać się zieloną przestrzenią?Foto: Nakasaku/Shutterstock

Od wieków pielgrzymi i turyści przybywają na plac św. Piotra w Rzymie. To wyjątkowe miejsce, ale warunków do odpoczynku czy schronienia się przed palącym słońcem tam nie ma. Pomysł, jak to rozwiązać, ma zespół wrocławskiej pracowni mossmoss, która od lat działa na rzecz ochrony klimatu i doceniona została nawet przez Fundację Arnolda Schwarzeneggera. 

- Miałyśmy opory, żeby zrobić tę wizualizację, bo myślałyśmy, że nie będzie ona dobrze przyjęta - przyznaje Katarzyna Biała, właścicielka pracowni mossmoss, prezeska Centrum Zmian Klimatu i pomysłodawczyni portalu climatlifting.com. - Od wieków nic się tam nie zmieniło, to miejsce symboliczne i nie powinno się tam nic zmieniać. Stwierdziłyśmy jednak, że przedstawimy i pokażemy, jak te drzewa tam wyglądają, jak to założenie może wyglądać, jak ta zieleń może wpływać na komfort, i poczekamy na reakcje. Tymi reakcjami jesteśmy bardzo zaskoczone. Przychodzą do nas maile z całego świata. Ludziom podoba się ten projekt. Wielu Włochów chwali nasz pomysł - dodaje. 


Posłuchaj
04:08 czwórka pierwsze słyszę 29.05.2023.mp3 Jak i po co zazieleniać plac św. Piotra w Rzymie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Celem całego projektu, jak tłumaczy edukatorka ekologiczna Edyta Jankowska Picchiotti, było uzmysłowienie opinii publicznej, jak dużym problemem jest brak zieleni w miastach. Wyłożona kamieniami powierzchnia placu św. Piotra może osiągać temperaturę nawet powyżej 40 stopni C, podczas gdy ocieniona drzewami byłaby aż o 16 stopni chłodniejsza.

- Plac św. Piotra jest taki miejscem, do którego wielu dociera i zderza się ze słońcem, upałem. Uznałyśmy, że to będzie takie super miejsce, by zwrócić uwagę na to, że letnie temperatury cały czas rosną - wyjaśnia. - Mamy problem z brakiem zieleni w miastach, tworzą się wyspy ciepła. Tymi wizualizacjami chciałyśmy zwrócić uwagę na ten problem, by zacząć o tym rozmawiać, żeby w głowach ludzi zaczęło coś takiego kiełkować, że mogłoby to wyglądać inaczej. 

Wzbogacony o drzewa plac św. Piotra w Rzymie to tylko jeden z projektów zespołu mossmoss, który ma na celu sprowokowanie dyskusji o zjawisku wszechobecnej betonozy. Pracownia na swoim koncie ma projekt placu przed Luwrem w Paryżu czy plan ponownego zazielenienia wrocławskiego rynku, który ma realną szansę na realizację, ponieważ znalazł się na liście projektów wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego


- Ten wrocławski rynek, jak wiele innych miejsc w Polsce, jest piękny, ma cudowną architekturę, mnóstwo ciekawych miejsc, dużo się tam dzieje. Niestety latem stale powraca ten sam problem - nie ma gdzie się schować, nie ma zieleni. Ludzie nie mogą korzystać komfortowo z tego miejsca - zauważają projektantki. - Nasz projekt zakłada przywrócenie zieleni, która na tym rynku istniała. Widać to nawet na rycinach z końca XIX wieku. Nie chcemy sadzić tam lasu, ale odwrócić trend betonowy - podkreślają. 

Pracownia mossmoss przeprowadziła małą ankietę wśród turystów i mieszkańców na temat powrotu drzew na wrocławski rynek. 100 zapytanych osób uznało, że to świetny pomysł, głosów przeciw nie było. - Jeśli konserwator pozwoli, aby projekt przeszedł dalej, to myślę, że będzie się on cieszył dużym poparciem mieszkańców - podkreśla Katarzyna Biała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.05.2023

Godzina emisji: 08.48

pj

Czytaj także

Elektrośmieci. Dlaczego warto oddać smartfon do recyklingu?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 11:16
- Stare telefony, które zalegają w naszych szufladach, są kopalnią ważnych i nierzadko cennych pierwiastków, jak złoto, platyna, a przede wszystkim lit - mówił Sławomir Brzózek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie Eneris.
rozwiń zwiń