Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
Audio
  • Torby z banerów i kolczyki z klawiatury. Czwórka na warsztatach recyklingu (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Rawpixel.com

Atrakcyjna i unikatowa biżuteria może powstać z elektroodpadów, nietypowy portfel - z kartonu po soku lub mleku. Ubrania, które już nam się znudziły, można w ciekawy sposób przerobić, uatrakcyjnić niskim kosztem. Nici, prąd do maszyny do szycia i trochę czasu na przeróbkę. Warto pomyśleć o tym już dziś.

Gdzie szukać materiałów, które możemy wykorzystać do stworzenia nowych rzeczy? Czy znajdziemy je we własnych domach? Gdzie nauczyć się tworzenia produktów z odzysku? Czy każdy z nas może stworzyć taki gadżet? W co można zamienić niedziałający komputer i inne urządzenia elektorniczne? Jak w ekspresowym tempie wyhodować drzewo regulujące klimat? O to pytaliśmy uczestników warsztatów recyklingu i upcyklingu, który odbył się podczas warszawskiego "Pikniku z klimatem". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jagoda Pływacz (Agencja Raki), Łukasz Wilczewski (OxyTree)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Nieładne warzywa i owoce warto oddać na "Mionsz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:51
- Tworząc nasz projekt "Mionsz" bazowaliśmy na raporcie jednego z większych supermarketów w Polsce i stąd wiemy, że u nas marnuje się ponad 9 milionów ton żywności, z czego 65 procent to warzywa i owoce - mówi Agata Grzenkowicz, współtwórczyni Mionszu. - Stąd pomysł na soki - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

COP24. Szczyt klimatyczny, a co po szczycie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 18:00
Od 2 do 14 grudnia 30 tysięcy gości z całego świata przyjedzie na 24. COP (Conference of the Parties) do Katowic. - Podstawą dla ochrony klimatu jest redukcja emisji gazów cieplanianych. Na tym, według mnie, powinna być skupiona debata na szczycie - mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
rozwiń zwiń