Las - nasz zeroemisyjny, rodzimy, magazyn energii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 20:07
- Drewno stanowi najstarsze i naturalne odnawialne źródło energii, a odpowiedzialne korzystanie z zasobów lasów pozwala nam na ogrzewanie naszych domów bez śladu węglowego - przekonuje Jan Zapora z Cechu Zdunów Polskich, zaangażowany w kampanię Drewno pozytywna Energia. 
Drewno stanowi najstarsze i naturalne odnawialne źródło energii a odpowiedzialne korzystanie z zasobów lasów pozwala nam na ogrzewanie naszych domów bez śladu węglowego.
Drewno stanowi najstarsze i naturalne odnawialne źródło energii a odpowiedzialne korzystanie z zasobów lasów pozwala nam na ogrzewanie naszych domów bez śladu węglowego.Foto: Shutterstock

Leśne wędrówki to sposób na spędzanie wolnego czasu, który wybiera wielu z nas. Cisza, obcowanie z przyrodą, ukojenie to tylko niektóre z jego zalet. Las jest jednym z najbardziej skomplikowanych i ciekawych ziemskich ekosystemów. W ostatnich latach w Polsce las rośnie w siłę. 

- Od dłuższego czasu obserwujemy przyrost ekosystemu, jakim jest las - mówi Jan Zapora z Cechu Zdunów Polskich. - Przyrost lasów w ostatnich latach wzrósł. Dziś 30 procent Polski to las. W latach 80. to było około 21 procent. Warto wykorzystywać ten ekosystem. Od lat też to robimy, pozyskujemy drewno do budowy domów, mebli, na opał - dodaje. 

Gość Czwórki szczególną uwagę zwraca na opał. Dziś dużo mówi się o opale, jego braku, który wywołany jest różnymi czynnikami. - Boimy się, że z powodu wojny na Ukrainie zabraknie nam gazu. Słyszymy że Niemcy zabezpieczają się biomasą, źródłem odnawialnym - mówi gość Ady Janiszewskiej. - W Polsce też wiele osób próbuje zabezpieczyć się na zimę, która nadejdzie lada moment - dodaje

Palenie drewnem i niska emisja

Zdaniem Jana Zapory powinniśmy wykorzystać biomasę, którą dysponuje nasz kraj. Trzeba jednak zadać, by zrobić to w urządzeniach spełniających ekoprojekt, niskoemisyjnych, które nie emitują pyłów i benzoalfapirynu, który jest często definiowany jako trujący i szkodliwy. - Mamy badania, które pokazują że benzoallfapiryn w urządzeniach niskoemisyjnych, ekoprojektowych nie ma wpływu na zdrowie i ochronę środowiska - zdradza gość Czwórki. - Tu trzeba zadbać o całość środowiska. Ważny jest zrównoważony rozwój, czyli społeczeństwo ekonomia i ochrona środowiska. Trzeba uświadamiać społeczeństwo jak palić prawidłowo - dodaje. 


Posłuchaj
15:08 czwórka dajesz radę 20.07.2022.mp3 O drewnie jako najstarszym, naturalnym i odnawialnym źródło energii opowiada Jan Zapora (Dajesz radę/Czwórka)

 

Jan Zapora podkreśla rolę edukacji w procesie palenie biomasą jaką jest drewno. - Trzeba przekonywać do wymiany starych kopciuchów, na sprzęt ekoprojektowy. Mówić jak palić prawidłowo - wymienia. - Walczyć o zmiany, gdy drewno kawałkowane jest pomijane w dotacjach, które promują gaz - dodaje. 

Czym i jak palić?

Aby palić bezpiecznie i zdrowo należy korzystać z drewna sezonowanego, którego wilgotność nie powinna przekraczać 20 procent. - Drewno to nasze najtańsze rodzime paliwo. Patrząc na proces powstawania tego paliwa możemy mówić o jego zeroemisyjności - zaznacza gość audycji. - Gdy rośnie wytwarza tlen, przy spalaniu pojawia się dwutlenek węgla, ale to się równoważy. W dodatku warto wiedzieć, że gdy drzewo obumiera to również oddaje dwutlenek węgla do atmosfery - dodaje. 

Istotne są też piece i technika palenia. Jan Zapora przekonuje, że najlepszą metodą będzie tu palenie od góry, dzięki któremu mniej szkodliwych substancji i pyłów trafia do powietrza. W kominkach i piecach warto palić tzw. drewnem liściastym, czyli pozyskanym z drzew liściastych, sezonowanym. 

Czwórkowy gość zaangażowany jest w kampanię Drewno Pozytywna Energia, której celem jest promowanie drewna, jako naszego rodzimego paliwa, bezpiecznej alternatywy. 

Palenie drewna każdy z nas pamięta z letnich, wieczornych ognisk. Jan Zapora ma nadzieję, że letnie upały nikogo nie zachęcają do rozpalania ognisk. Przypomina też, że możemy je rozpalać jedynie w miejscach wyznaczonych, zachowując przy tym rozsądek i bezpieczeństwo. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAda Janiszewska

Gość: Jan Zapora (Cech Zdunów Polskich)

Data emisji: 20.07.2022

Godz. emisji: 14.11

pj

Czytaj także

Lasy zajmują dziś 30 proc. powierzchni Polski. Czy do 2050 roku będzie ich więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:00
"Krajowy program zwiększania lesistości" zakładał, że do 2020 roku osiągniemy 30 procent zalesienia kraju. Kolejny cel to 33 procent do 2050 roku. Wydaje się, że to szmat czasu i wcale nieduży skok. Gdzie jednak kryją się problemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posidonia australis. Trawa morska największą rośliną na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:37
To gigant rosnący u wybrzeży Australii. Posidonia australis z Zatoki Rekinów, okrzyknięta największą rośliną na świecie, ma co najmniej 4500 lat, a jej powierzchnię szacuje się na 180 km kwadratowych.
rozwiń zwiń