Mistrzostwa Świata w Tetrisie. Jak grać, żeby wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:00
Tę grę zna niemal każdy, kto miał do czynienia z grami komputerowymi. Tetris, logiczno-zręcznościowa układanka, ma w Polsce rzesze oddanych fanów. Ma też swoje mistrzostwa - w Polsce i na świecie. 
Tetris to komputerowa gra logiczna stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Gierasimowa. Jest to jedna z najbardziej znanych gier komputerowych, posiadająca dużą liczbę różnorodnych wariacji i wariantów. Do powstania gry zainspirowała Pażytnowa układanka Pentomino.
Tetris to komputerowa gra logiczna stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Gierasimowa. Jest to jedna z najbardziej znanych gier komputerowych, posiadająca dużą liczbę różnorodnych wariacji i wariantów. Do powstania gry zainspirowała Pażytnowa układanka Pentomino.Foto: Shutterstock / Rugged Studio
  • Tetris pojawił się 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim.
  • Tetris polega na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów.
  • To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci.
  • W ubiegłym roku mistrzem świata w Tetrisie Klasycznym DAS został Polak Adam Matys - student matematyki na Politechnice Śląskiej.  

- Nie wszedłbym w Tetrisa, gdyby nie pierwsze wrażenie, jakie zrobiła na mnie ta gra. W 2019 roku obejrzałem na YouTubie finał mistrzostw świata, w których zwyciężył 16-latek, i z miejsca się zachwyciłem - wspomina Piotr "Mleczarz" Romaniuk. - U mnie też zaczęło się od YouTube'a, tylko trochę wcześniej. Prowadziłem bloga o grach komputerowych i szukałem interesujących tematów. Obejrzałem sobie finałowe rozgrywki w Tetrisa z 2016 roku i pomyślałem, że skoro biorą w nich udział Polacy, to można by i u nas zorganizować taką imprezę. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Tetrisie zrobiłem w 2019 roku w Toruniu - dodaje Krzysztof "Foryst" Dąbrowski.

Skąd wziął się Tetris i jakie zasady obowiązują w grze?

Tymczasem sama gra pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim. Wymyślili ją Aleksiej Pażytnow i jego współpracownicy: Dimitri Pawłowski i Wadim Gierasimow. Tetris polega na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. Dość prosta graficznie układanka ma nie tylko rozrywkowe walory. - Tetris potrafi zmusić do myślenia, wyrobić umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, wyćwiczyć koordynację palców - wylicza "Foryst".

Sprawdź też:

Jak grać, żeby wygrywać?

W sierpniu 2022 roku mistrzem świata w Tetrisie został Adam Matys, pochodzący z Bytomia 20-letni student matematyki na Politechnice Śląskiej. Grą zainteresował się w 2017 roku, oglądając transmisje ze zmagań najlepszych zawodników na świecie. Piotr Romaniuk jest wicemistrzem Polski w tej grze. - Kiedy zaczynałem przygodę z Tetrisem, pracowałem jako kurier rowerowy w Warszawie. Taka praca wymaga świetnej koordynacji ruchów, szybkiego podejmowania decyzji i szybkiej analizy, a te umiejętności szybko można przełożyć na grę - opowiada "Mleczarz".

Polacy nie gęsi i w Tetrisa łupią - polska scena Tetrisa klasycznego | Podcast 2pady.pl

Jaki jest poziom Tetrisa w Polsce?

Jesienią Polacy wezmą udział w Mistrzostwach Świata w Tetrisie Klasycznym - Classic Tetris World Championship - które odbędą się w dniach 13-15 października 2023 roku w Portland. - W tej chwili w ekipie są Adam Matys i Piotr Romaniuk. Wysłaliśmy też powołanie do zdobywcy trzeciego miejsca na mistrzostwach Polski - wymienia Krzysztof  Dąbrowski. - Żeby zrealizować ten plan, uruchomiliśmy zbiórkę w internecie i liczymy na to, że uda nam się pojechać w większym składzie.  

Posłuchaj
20:22 CZWÓRKA Pierwsze slysze - tetris 28.07.2023.mp3 Czego uczy nas Tetris? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Krzysztof "Foryst" Dąbrowski, Piotr "Mleczarz" Romaniuk (fani gry Tetris, Classic Tetris Polska)

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

"Landlord Go". Polska gra podbija światowe rynki... nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 17:37
Gra stworzona przez krakowskie studio, wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość, bije w ostatnim czasie rekordy popularności. Wcielamy się w niej w przedsiębiorcę, który handluje nieruchomościami dostępnymi także w rzeczywistym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Herosi vs Horrory" - hołd dla superbohaterów i świata grozy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:18
- Gra fabularna polega na wcielaniu się w role fikcyjnych postaci, które umieszczone są w konkretnym świecie, realnym lub wykreowanym - mówi Artur Szymała, pomysłodawca gry fabularnej "Herosi vs Horrory". - Nasza łączy świat horroru i superbohaterów - dodaje. 
rozwiń zwiń