Gry wideo i świat kultury. RoboCop, Terminator i Lem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 13:27
Świat gier chętnie korzysta ze świata filmów, sięga też po książki. Najnowsze produkcje: "RoboCop: Rogue City", "Terminator: Resistance" czy "The Invincible" na motywach powieści Stanisława Lema, przyciągają fanów
Szymon Kołodziejczyk, filmowiec, youtuber, wielki fan uniwersum Terminatora
Szymon Kołodziejczyk, filmowiec, youtuber, wielki fan uniwersum TerminatoraFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Niedawno ukazała się gra "RoboCop: Rogue City". Zbiera pozytywne opnie.
  • Szymon Kołodziejczyk zdradza, że twórcy gry mocno sięgnęli do filmów o Robocopie. 
  • Świat z filmów o Terminatorze świetnie oddaje gra "Terminator: Resistance".
  • Twórcy gier chętnie inspirują się filmem, ale siagają też po literaturę. 
  • Powstają też filmy na podstawie gier m.in. "Halo", "The last of us", "Doom". 

Gry wideo i świat kultury

Niedawno wypuszczona gra "RoboCop" odwołuje się do filmu s-f, który w wersji polskiej nosił tytuł "Superglina". Recencje gry są niezwykle pozytywne - podobne zdanie na temat "RoboCop: Rogue City" ma też Szymon Kołodziejczyk, filmowiec, youtuber, autor kanału "Język filmu". 

- Przeszedłem już ten tytuł. Tworzę materiał o tym, jak twórcy tej gry mocno sięgnęli do filmów - przyznaje gość Czwórki. - Muszę przyznać, że z filmową jedynką i dwójką ta gra się ładnie łączy fabularnie, tematycznie i klimatycznie. Co mnie zaskakuje to to, że twórcy troszkę korzystają też z trzeciej części, która przez fanów serii traktowana jest jako ta, która nie wyszła. 

Fabularnie gra "RoboCop: Rogue City" osadzona jest po "RoboCopie 2" i przed "RoboCopem 3". - W grze jesteśmy RoboCopem, mamy jego ciężkie ruchy, czujemy to, słyszymy kroki - zdradza Szymon Kołodziejczyk. - Moja rozgrywka trwała kilka dni. Finał gry jest bardzo fajny. Myślę, że wychowani na tych filmach będą wniebowzięci, ale wciągną się też fani, którzy filmy słabiej znają. 

Posłuchaj
13:43 czwórka pierwsze słyszę 07.12.2023 szymon 8.17.mp3 O grach wideo i świecie kultury opowiada Szymon Kołodziejczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Od pewnego czasu możemy cieszyć się też grą z uniwersum Terminatora "Terminator: Resistance". - Ten tytuł był bardzo udany, tam się czuje filmowość - podkreśla fan tego uniwersum. - W tej grze oprawa graficzna zebrała dużo minusów za oprawę graficzną, ale ta gra nadrabia klimatem i dopasowaniem do świata Terminatora. 

Szymon Kołodziejczyk od lat zbiera wszystko, co związane jest z uniwersum Termiantora. Przyznaje, że ma w swojej kolekcji figury, gry, również wydane na konsole, których nie posiada. - W tym świecie zdarzają się ciekawostki. Jest np. płyta na PSP, ale nie jest ona grą, a filmem - zdradza. 

Produkcje filmowe na podstawie gier

Świat gier mocno łączy się ze światem filmów, czerpie z niego, inspiruje się. Są też przypadki, gdy sytuacja jest odwrotna - i to gra inspiruje twórców filmowych. - Takim przykładem może być "Doom", choć nie była to udana produkcja - mówi Szymon Kołodziejczyk. - Obrazem, który się udał był film "Super Mario Bross" - pozostaje tu jednak pytanie o to, ile ma on wspólnego z grą. 

Świeżym przykładem produkcji telewizyjnej, opartej na świecie gry, jest miniserial "Halo". - Ja zagrałem w "Halo", ale ten świat mnie nie wciągnął - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - Obejrzałem jednak miniserial i potem zagrałem we wszystkie części gry. To serial mnie zauroczył. 

W tym zestawieniu wymienić też trzeba serial "The Last of Us", zrealizowany na podstawie gry o tym samym tytule. 

Gry na podstawie książek. "The Invincible" i Stanisław Lem

W świecie gamingu pojawiają się też gry napisane na podstawie książek. Tak było z "Wiedźminem", grą ocenianą świetnie na całym świecie. Ostatnio ukazała się też gra "The Invincible" ("Niezwyciężony") fabularna przygoda z gatunku hard sci-fi na motywach powieści Stanisława Lema. - To świetna gra, ale dobrze jest wiedzieć, że polega ona na odkrywaniu. Ważny jest tu klimat planety, na której rozbija się nasza załoga - zdradza specjalista. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Szymon Kołodziejczyk (autor kanału "Język filmu")

Data emisji: 07.12.2023

Godzina emisji: 8.17

pj

Czytaj także

Czy "Street Fighter" trafi znów na kinowe ekrany?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 11:53
Gry wideo mają już swoje pełnoprawne miejsce w popkulturze. Nic dziwnego, że coraz chętniej sięga po nie kino. Zekranizowano już m.in. "Uncharted" czy "The Last Of Us", a teraz znów czas na "Street Fighter", czyli popularną serię bijatyk od Capcom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Game Dev Fest. Jak zostać twórcą gier?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 10:38
W Warszawie, pod patronatem Czwórki, trwa cykl spotkań Game Dev Fest. To niezwykła propozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się programowaniem i tworzeniem gier komputerowych. Jednym z gości imprezy będzie Piotr Mościcki, starszy programista technologii, który w Czwórce opowiada o swojej drodze do świata gier. 
rozwiń zwiń