Bezpieczeństwo naszej żywność - kto o nie dba?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 14:05
W XXI wieku rzadko dochodzi do zatruć pokarmowych śmiertelnych w skutkach, choć się zdarzają. Warto dbać o żywność, którą konsumujemy, sprawdzać ją, a w skrajnych przypadkach wyrzucić produkt, którego nie jesteśmy pewni. 
W Polsce organami kontroli żywności są Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Weterynaryjna
W Polsce organami kontroli żywności są Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja WeterynaryjnaFoto: shutterstock.com/spline_x
  • Na Podkarpaciu w ostatnich dniach doszło do poważnego zatrucia pokarmowego trzech osób. 
  • Wciąż nie znamy oficjalnych wyników badań poszkodowanych. Jarosław Bogusz przypuszcza, że winne zatrucia mogą być przekroczone normy użycia konserwantu - azotanu sodu. 
  • Jak możemy sprawdzić, czy nasz produkt nie zawiera jadu kiełbasianego?
  • Czy możemy zatruć się produktami wegańskimi?
  • W Polsce organami kontroli żywności są Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Weterynaryjna.

Na Podkarpaciu doszło do zatrucia pokarmowego u trzech osób, które spożyły galaretę kupioną na targu. Niestety jedna z tych osób nie żyje, a dwie wymagały hospitalizacji. - Dziś jeszcze nie mamy wiedzy, co spowodowało zatrucie. Spekulowano, że może być to jad kiełbasiany, jednak ja bym stawiał na środek konserwujący żywność, który został użyty nieprawidłowo - ocenia Radosław Bogusz, doktorant Instytutu Nauk o Żywności SGGW. - Mój typ to azotan sodu, ale musimy zaczekać na badania. Jest to środek wykorzystywany do przedłużania jakości produktu, ale to konserwant silnie toksyczny. Jeśli jego dopuszczalne ilości w produkcie zostały przekroczone, to skutki mogą być tragiczne. 

Konserwanty w naszej żywności

Na sklepowych półkach niełatwo znaleźć produkt pozbawiony konserwantów. Czwórkowy gość podkreśla, że użycie takich substancji jest ściśle określone przepisami, precyzyjnie, limitowane.

Jad kiełbasiany dotyczy głównie przetworów mięsnych - kiełbas, konserw. - Jego występowanie wynika z nieprawidłowej obróbki produktów spożywczych - wyjaśnia specjalista. - w domach często robimy różnego rodzaju pasty, smarowidła i często zdarza się, że traktowane są one jak dżemy czy powidła - pasteryzowane jednorazowo, krótko. W domu takie mięsne smakołyki powinniśmy pasteryzować kilka razy, co najmniej trzykrotnie w odstępach 24-godzinnych.


Posłuchaj
13:22 czwórka pierwsze słyszę 27.02.2024 jedzenie 9.14.mp3 O bezpieczeństwie żywności i zatruciach opowiada Radosław Bogusz (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czwórkowy gość podkreśla, byśmy korzystali ze swoich zmysłów, oceniając produkt do spożycia. Czasem czuć zapach kwaśny, charakterystyczny dla zepsutej żywności. Zdradza jednak, że nie zawsze wszystko jesteśmy w stanie zobaczyć, bo np. aromat przypraw przykrywa inne zapachy. Na pewno spuchnięta puszka z mięsną konserwą jest sygnałem, że trzeba ją wyrzucić. 

Mycie jest podstawą

Zatruć można się nie tylko mięsem, ale równie produktami roślinnymi, wegańskimi. - Zatrucie nie zależy od żywności, jaką spożywamy, a od jej zanieczyszczenia - mówi Radosław Bogusz. - Trzeba myć owoce i warzywa zawsze, nawet z własnej hodowli. Mycie jest podstawą. 

Najbardziej kontrowersyjnymi produktami są często jajka i banany. Wielu konsumentów zastanawia się, czy należy je myć. - Jajka myjemy bezdyskusyjnie - to produkt odzwierzęcy - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Przy bananach mamy większą dowolność, ale skoro myjemy wszystko, to umyjmy i je.

Zobacz także: 

 

Kto dba o bezpieczeństwo naszej żywności?

W Polsce organami kontroli żywności są Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, które dopuszczają produkty na polski rynek. Nie trafiają do nich jednak wszystkie produkty domowe, rzemieślnicze, które możemy kupić na targach i bazarach. - Zachowajmy tu czujność. Zapytajmy producenta, czy jego działalność jest zarejestrowana - radzi specjalista. - Jeśli w domu mamy jakiś produkt, który budzi nasze wątpliwości, to zrezygnujmy z zasady "nie marnujmy" i wyrzućmy go do kosza, chroniąc swoje zdrowie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Radosław Bogusz (doktorant Instytutu Nauk o Żywności SGGW)

Data emisji: 27.02.2024 

Godzina emisji: 9.14

pj

wmkor

Czytaj także

Reklamy mięsa jak reklamy tytoniu. Chwyty promocji szkodzą

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 10:41
Nauka jasno wskazuje, że przemysł mięsny ma destrukcyjny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Tymczasem reklamy mięsa pokazują nam zupełnie inne obrazki. Analitycy Greenpeace Polska wskazują, że reklamy mięsa są jak reklamy tytoniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 20:45
SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
rozwiń zwiń