Zastrzeż PESEL. Jak to zrobić? Przed czym chroni zastrzeżenie PESELu?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 15:22
Już od jesieni mamy możliwość zastrzec swój PESEL. Dzięki temu nikt nie weźmie na nas kredytu, nie kupi sprzętów na raty. W aplikacji do zastrzeżenia numeru PESEL wystarcza dwa kliknięcia. 
Czy warto zastrzec swój PESEL?
Czy warto zastrzec swój PESEL?Foto: Shutterstock/FilipArtLab
  • Już od 17 listopada 2023 mamy możliwość zastrzec swój PESEL. 
  • Od 1 czerwca wszystkie instytucje finansowe będą musiały weryfikować nasz PESEL.
  • To zastrzeżenie chroni nas przed niecnym wykorzystaniem naszych danych. 
  • Zastrzeżenie PESELU niczego nam nie utrudnia - dalej możemy podróżować, przekraczać granice, zapisywać się do lekarza i realizować recepty w aptekach. 

Dziś każdy powinien zainteresować się kwestią, jak zastrzec swój PESEL i zrobić to. Już od 17 listopada 2023 w aplikacji mObywatel, urzędach gmin i rządowej stronie mObywatela mamy taką możliwość. Od 1 czerwca wszystkie instytucje finansowe będą musiały weryfikować nasz PESEL. 

Po co zastrzec PESEL?

- Jeśli my, lub ktoś inny, będziemy chcieli wykorzystać nasze dane to pracownicy będą musieli je zweryfikować. Sprawdzić czy nas PESEL nie jest zastrzeżony - wyjaśnia młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska. - Jeśli my zaciągamy pożyczkę to w aplikacji anulujemy zastrzeżenie np. na określony czas.   Jeśli ktoś będzie chciał wziąć kredyt na nasz skradziony numer PESEL to pojawi się ostrzeżenie, bank nie da tego kredytu. Gdy da, to cała odpowiedzialność będzie spoczywała na banku, on sam będzie zobowiązany do spłaty tej pożyczki. 

Jak chronić nasze dane wrażliwe?

Małgorzata Sokołowska podkreśla, że warto chronić swoje dane wrażliwe, nie udostępniać ich innym. - Często na głos podajemy swój numer PESEL w aptekach, gdy realizujemy receptę. Nie róbmy tego w ten sposób, ktoś postronny może go zapisać, a później niecnie wykorzystać. Zapiszmy go na kartce i podajmy aptekarzowi - przestrzega policjantka. - Nawet mając tylko nasz PESEL, bez dokumentu, oszuści mogą go wykorzystać np. dzwonić do nas i udając weryfikację poprzez ten numer. 

Niestety nasze dane wrażliwe pozyskane w nielegalny sposób mogą być sprzedane na czarnym rynku. 

- Zastrzegając nasz PESEL nie mamy żadnych utrudnień. Bez problemu możemy wyjechać za granicę, zapisać się do lekarza, zrealizować receptę. W niczym to nie przeszkadza - zapewnia gość Czwórki. - Dodatkowo w aplikacji mObywatel możemy sprawdzać kto i kiedy sprawdzał czy nasz PESEL jest zastrzeżony. 


Posłuchaj
08:25 czwórka pierwsze słyszę 29.05.20224 pesel 7.22.mp3 Dlaczego warto zastrzec swój PESEL? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Małgorzata Sokołowska przyznaje, że na co dzień posługuje się dowodem elektronicznym, bo ta forma dokumentu jej zdaniem jest bezpieczniejsza. - Gdy zgubię dowód ktoś, kto go znajdzie wie o mnie wszystko, natychmiast. Zna moje imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL. Gdy zgubię telefon do dostanie się do mojego e-dowodu nie jest takie proste - trzeba odblokować urządzenie, a także wejść do dobrze chronionej aplikacji mObywatel. 

Jak zastrzec numer PESEL?

Mamy trzy możliwości by zastrzec PESEL:

  • możemy zrobić to w aplikacji mObywatel,
  • możemy to zrobić przez stronę mObywatel,
  • albo udać się osobiście do urzędu gminy. 

- W mObywatelu to dosłownie dwa kliknięcia. Młodzi ludzie zrobią to bez problemu, są biegli w nowych technologiach. Apeluję też do nich by pomogli swoim starszym rodzicom czy dziadkom - mówi gościni. 

Do dziś swój PESEL zastrzegło 2 miliony 800 tysięcy osób. Policjantka ma nadzieję, że w najbliższych dniach będzie to przynajmniej 10 milionów, a później ta liczba będzie tylko rosła. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gościni: młodszy inspektor Małgorzata Sokołowska (autorka profilu Z pamiętnika policjantki)

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 8.13

pj

Czytaj także

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:18
Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta. Jak poprawić relacje między rowerzystą, kierowcą a pieszym?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 13:01
Tylko 56 procent rowerzystów czuje się bezpiecznie podczas jazdy po ulicy razem z samochodami, wynika z badania zleconego przez Rankomat. Źródłem ich obaw są niebezpieczne zachowania kierowców. 
rozwiń zwiń