Największe jeziora świata i ich legendy. Jezioro Kaspijskie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:04
Poszukując narodów i plemion mieszkających na brzegach tych olbrzymich śródlądowych zbiorników wodnych. Największe jeziora na kuli ziemskiej są pozostałością pradawnych form, albo mają pochodzenie tektoniczne czyli powstały w wyniku wewnętrznych pęknięć i tarć skorupy ziemskiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Te największe - jeziora tektoniczne położone na naszym globie, gromadzą się przede wszystkim w Krainie Wielkich Jezior w Ameryce Północnej i w Afryce.
Jednak na pierwszym miejscu znajduje się niezwykłe jezioro leżące na granicy Europy i Azji. Od wieków ludzie nazywali je Morzem Kaspijskim, ze względu na jego wielkość. Jego powierzchnia jest większa od całej Polski. Podobnie jak na morzu często obserwuje się tu burze i silny wiatr podnoszące wysokie fale. 

Posłuchaj
76:23 opowieści 3 październik 2020 08_59_11.mp3 Największe jeziora świata i ich legendy (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_3.10.2020.

W istocie jest to największe na Ziemi bezodpływowe słone jezioro! Przed milionami lat było ono częścią prehistorycznego Oceanu Tetydy, w skład którego wchodziły połączone Morze Kaspijskie, Śródziemne i Czarne. Dlatego jezioro określa się też jako "reliktowe". Dlaczego - mimo cech przypisywanych morzu jest uważane za jezioro? Przede wszystkim dlatego, że jego wody nie mieszają się w żadnym miejscu z którymś z oceanów na ziemi. Nie łączą się z nim przez żadną cieśninę albo inne morze, czy choćby przez mały przesmyk.

Morze Kaspijskie jest zasilane jedynie przez wielkie euroazjatyckie rzeki dlatego jego zasolenie wciąż się zmniejsza. Największą z tych rzek jest rosyjska Wołga. Swoim kształtem Morze Kaspijskie przypomina nieco wydłużoną literę "S". Z południa na północ jest długie, a z zachodu na wschód - wąskie. Terytorium otaczające Morze Kaspijskie jest bardzo zróżnicowane. W północnej części klimat jest zdecydowany chłodniejszy - zimą morze nawet zamarza.
Natomiast dla kontrastu południe charakteryzuje się często suchym i gorącym klimatem zwrotnikowym. Na zachodnim jego wybrzeżu piętrzą się z kolei wysokie góry Kaukaz i Elbrus, a na wschodzie rozciągają się rozległe stepy a nawet pustynie.
Do morza kaspijskiego dostęp mają od północy Rosja, od wschodu Kazachstan czyli państwo, którego większa część leży w Azji Środkowej a mniejsza w Europie Wschodniej. Sąsiadujące z nim Turkmenistan, na zachodnim brzegu zaś położony jest Azerbejdżan pośród gór Kaukazu a od południa Iran czyli państwo znane również jako "Persja".
Zapraszamy was więc na podróż szlakiem opowieści ludów Morza Kaspijskiego.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 03.10.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemen. Zatoka Edeńska

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 13:03
Naszym bajkowym statkiem wypłynęliśmy na zachód, wzdłuż Zwrotnika Raka. Przez Morze Arabskie i Ocean Indyjski docieramy do Zatoki Adeńskiej. Rozciąga się ona pomiędzy Jemenem na południowym brzegu Półwyspu Arabskiego, a Somalią w Afryce. Przez cieśninę Bab al-Mandab zatoka łączy Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim.
rozwiń zwiń