Powiedzmy stop nienawiści w sieci i w realu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 08:00
Mamy problem z nienawiścią - jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. Organizatorzy akcji HejtStop postanowili z tym walczyć. Denerwują ich wulgarne napisy na murach, nieprzyzwoite komentarze w internecie, postanowili nie być obojętnymi.
Audio
  • Akcja HejtStop spotyka się z coraz bardziej entuzjastycznym odbiorem (Czwórka/Na Cztery Ręce)
  • Joanna Grabarczyk i Julia Maciocha opowiadaja o akcji HejtStop (Czwórka/Na cztery ręce)
Akcja HejtStop w Koszalinie. Zamalowywanie napisów na ścianach budynków
Akcja HejtStop w Koszalinie. Zamalowywanie napisów na ścianach budynkówFoto: mat. pras.

W polskich miastach na murach pełno jest nienawistnych bazgrołów, rasistowskich wypocin i gwiazd Dawida na szubienicy. Po prostu hejtów. I nawet, jeśli je widzimy, nie reagujemy. - Chcemy się ich pozbyć. A dokładnie tych, które dotykają i uderzają w pojedyncze osoby lub grubę osób, opierając się o mowę nienawiści - mówi w "Na cztery ręce" Bartek Głowacki z kampanii HejtStop.

PRZECZYTAJ TEŻ: Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Pierwsze efekty HejtStop możemy zobaczyć w kilku miastach Polski. Ludzie z dużym entuzjazmem reagują na zamalowujących wulgaryzmy. - Nasza kampania ma na celu uświadomienie wszystkim, że warto zauważać to, co nie powinno mieć miejsca. W pewnym stopniu jest to tak zasiedziała część, może nawet tożsamość miasta, że przechodzimy już obok tego obojętnie. Towarzyszą nam one od najmłodszych lat i już przestajemy na to reagować. Chcemy, żeby ludzie myśleli nie tylko o tym, że to zwyczajnie szpeci przestrzeń miejską, ale przede wszystkim krzywdzi innych, sprawia im ból - akcentuje gość Czwórki.
Więcej o akcji i o tym, jak można się do niej przyłączyć, w materiale dźwiękowym dołączonym do tekstu.

Beata Kwiatkowska zaprosiła do Czwórkowego studia Joannę Grabarczyk i Julię Maciochę z akcji HejtStop, by przypomniały o założeniach akcji, o tym jak można działać przeciwko hejterom i w sieci i w realu - posłuchaj załączonej audycji "Na cztery ręce".
(ac/kd/pj)

Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Marcin Kornak, założyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 22:25
"20 marca 2014 roku odszedł nagle, przeżywszy lat 46, nasz przyjaciel, śp. Marcin Kornak" - poinformowali na facebookowym profilu stowarzyszenia przyjaciele zmarłego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna historia Polski lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 15:00
- To nie jest tak naprawdę książka o gangsterach, mafii, tylko o nas - o Polakach i Polsce lat 90., dlatego też nie chcemy w to wierzyć - mówi autor książki "Masa o kobietach polskiej mafii" Artur Górski.
rozwiń zwiń