X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:50
Rokrocznie do Polski przybywa kilka tysięcy uchodźców. Nie jest im łatwo szybko się zaadaptować. Za sprawą takich inicjatyw jak Kisz Misz proces ten przebiega jednak znacznie łatwiej.
Audio
  • Projekt Kisz Misz zakłada wszechstronną pomoc dla uchodźców przybywających do Polski (Czwórka/Na cztery ręce)
Kisz Misz - jedzeniem przełamać bariery kulturowe
Foto: Glow Images

Spółdzielnia Socjalna "Terra" postanowiła połączyć talent kulinarny uchodźców i naszą otwartość na to, co nowe i inne. W największym skrócie Kisz Misz to miejsce, które zrzesza uchodźców i osoby starające się o taki status oraz wielokulturowa kuchnia tworzona przez nich. Menu zawiera niedrogie potrawy z różnych stron świata, przygotowywane według oryginalnych receptur przez osoby pochodzące z tych właśnie krajów.

ZOABCZ: Ifi Ude pomoże mamom-imigrantkom

- Ale nasza działalność to nie tylko kuchnia. Chcemy stworzyć przyjazne miejsca pracy i pomóc tym osobom na wszelakim gruncie - prawnym, społecznym, socjalnym, aby w tak trudnej dla nich sytuacji, gdy byli zmuszeni opuścić swoje rodzinne rejony, mogli jak najszybciej wrócić do normalnego życia - przekonywała w audycji "Na cztery ręce" jedna z inicjatorek akcji Joanna Fido.
PRZECZYTAJ TEŻ: Etnoliga - piłka nożna ponad wszelkimi podziałami

Kisz Misz na co dzień zajmuje się cateringiem, dostarczając dania lunchowe. Przez dwa miesiące w akcji mocno pomagało warszawskie Muzeum Etnograficzne, użyczając swojej kuchni. - Nie brakowało ludzi, którzy chcieli pomóc i ciągle nam pomagają. Takie inicjatywy to świetny sposób na przełamanie barier międzykulturowych, wymianę doświadczeń. Kuchnia to doskonałe miejsce, by otworzyć się na dialog - skwitowała kolejna osoba zaangażowana w Kisz Masz, Kasia Regulska.
Więcej o projekcie, związanych z nim akcjach - w nagraniu z "Na cztery ręce".
ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polska wielokulturowa jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 12:20
Nieznajomość obcego wywołuje naszą agresję, a obawa przed "innym" definiuje polską tożsamość. Dlatego sześćdziesiąt siedem procent Polaków nie chce by imigranci z Afryki, Azji czy Europy Wschodniej osiedlali się u nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:00
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Foodtrucki - nowa miłość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:45
- Kiedyś to były objazdowe budy z jedzeniem, dziś foodtrucki są nieodłącznym elementem miejskiej kultury - opowiada Anna Maria Żurek, koordynatorka akcji Żarcie Na Kółkach. - Właściciele tych mobilnych kuchni dbają, by jedzenie było zdrowe i smaczne. A ich oferta jest poważną konkurencją dla tradycyjnych restauracji.
rozwiń zwiń