Rowerem po mieście. Weź lekcję i nie bój się jeździć

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 10:00
Jazda rowerem po mieście to dla niektórych wyczyn ekstremalny. Jednak jak przekonuje Michała Kalida z Warszawskiej Akademii Rowerowej wcale nie musi tak być. Wystarczy przestrzegać zasad ruchu drogowego i nie bać się jazdy po ulicach.
Audio
  • Bezpieczna jazda rowerem po mieście - rozmowa z Michałem Kalidą z Warszawskiej Akademii Rowerowej (Czwórka/Na cztery ręce)
Rowerzyści
RowerzyściFoto: Glow Images/East News

- Rowerzyści: nie bójmy się dróg wielopasmowych - apeluje gość magazynu "Na cztery ręce". - Taka ulica nie jest gorsza od jednopasmowej. Samochód na drodze wielopasmowej może do wyprzedzania rowerzysty wykorzystać sąsiedni pas. Na drodze jednopasmowej, przy tym samym manewrze, najczęściej będzie musiał skorzystać z pasa do ruchu w przeciwną stronę. A to zawsze powoduje u kierowcy stres - zauważył Michał Kalida.

Według gościa Czwórki wiele osób jeździ rowerami po ulicach. - Większość z nich to jednak tzw. niedzielni rowerzyści, którzy wsiadają na rower tylko od czasu do czasu, albo żeby się aktualnie gdzieś dostać - podkreślił Kalida.

PRZECZYTAJ: Powstrzymaj pijanego rowerzystę

Dla tych osób w wielu miastach w Polsce funkcjonują szkoły dla rowerzystów. Wystarczy wysłać zgłoszenie przez internet. Następnie koordynator przydzieli zainteresowanej osobie instruktora, który najlepiej zna teren, po którym mamy zamiar się poruszać. - Dzięki temu jesteśmy w stanie najlepiej pomóc rowerzyście. Wykorzystując na przykład pewne nieznane skróty przez miasto - powiedział Kalida.

Gość Czwórki mówił także o najczęstszych błędach rowerzystów. Zaliczył do nich m.in. bagatelizowanie sygnalizacji zamiarów na drodze. Jednak grzechem głównym jest wykonywanie manewrów "nagle", czyli nagle skręcamy, nagle wyjeżdżamy, nagle się pojawiamy, nagle zmieniamy kierunek - powiedział Kalida. - To wszystko sprowadza się do tego, że kierowca nie spodziewa się manewru rowerzysty. W drugą stronę działa to dokładnie tak samo - zauważył.

Dlaczego boimy się jeździć po ulicach? - Większość ludzi wyobraża sobie ten strach, a po kilku minutach jazdy po jezdni okazuje się, że nie ma on oparcia w rzeczywistości - przekonuje Kalida.

ZOBACZ TEŻ: Karol Mocniak - kolarz, podróżnik, aktywista

Według gościa Czwórki chodnik nie jest, aż tak bezpieczny dla rowerzysty, jak może się wydawać. - Pamiętajmy, że rowerzysta na chodniku mimo wszystko jest zjawiskiem niespodziewanym dla kierowcy czy pieszego. Po naszych szkoleniach wielu rowerzystów zmienia zdanie i mówi, że boi się jeździć po chodnikach - przyznał.

Michał Kalida powiedział, że rozważny rowerzysta jest w stanie przewidzieć prawie 100 procent zdarzeń na jezdni. - Nie zachęcam do szarżowania na rowerze. Pamiętajmy, że chcemy tylko dojechać na miejsce - podkreślił.

to/kul/ac

Czytaj także

Jeździsz na rowerze? Zadbaj o bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:00
Warszawskie Towarzystwo Cyklistów organizuje akcję społeczną "Jedziesz - Zapal Światło", która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest oświetlenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerzyści kontra kierowcy - walka o miasto

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 15:00
Moda na rowery powraca i kierowcy z samochodów przesiadają się na jednoślady. W mieście, szczególnie w godzinach szczytu, do celu dojedziemy w ten sposób szybciej, ale niekoniecznie bezpieczniej. Bo walka pomiędzy rowerzystami, a zmotoryzowanymi na drogach wciąż trwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijani rowerzyści miejską plagą. "Nic ich nie usprawiedliwia"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:00
W pierwszy weekend sierpnia policja na polskich drogach zatrzymała 891 nietrzeźwych kierujących. Wielu z tych ludzi prowadziło jednak nie samochody, a rowery.
rozwiń zwiń