X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mów gwarą, zostań apaszem!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:33
Rasowych (mówiących gwarą!) apaszów i cwaniaków w stolicy praktycznie już nie ma, ale organizowane są warsztaty, które mają ożywić język ulicy, czyli "warsiaską mowę".
Audio

- Moja ukochana kwestia to przedwojenna kelnerska odzywka. Siada pani przy stoliku, podchodzi do niej kelner i mówi: "Moje uszanowanie, co Pani szanowna sobie każe?" - mówi aktor Piotr Herbich z Teatru "Scena Lubelska". Herbich zupełnie niedawno usłyszał to zdanie jeszcze na ulicy, wypowiedziane przez sędziwą sprzedawczynię z Placu Szembeka na warszawskiej Pradze.

Tam jeszcze w latach 90. można było spotkać ludzi, którzy mówili gwarą. To było dla nich naturalny, wyniesiony z domu język, a dziś my możemy tylko w pewien sposób naśladować gwarę.

Piotr Herbich poprowadził warsztaty języka stołecznej ulicy "Warszawska Ferajna" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tej gwary praktycznie nie można już usłyszeć. Warsztaty to być może ostatnia szansa na odkrycie często bardzo zabawnej strony swojej lokalnej tożsamości.

- Gwara funkcjonowała zwykle w świecie potocznym, ulicznym. Ten świat jest dużo bogatszy, dużo bardziej emocjonalny i daje nam fantastyczne role awanturników, apaszów, dziwnych postaci, które kiedyś zaludniały warszawską ulicę, a których dzisiaj już nie ma - opowiada kulturoznawca i językoznawca Jacek Wasilewski w audycji "Na cztery ręce".

Gwarę warszawską znamy z konstruktu, który stworzył pisarz i dziennikarz Stefan Wiechecki "Wiech". Jest to świat bardzo śmieszny i ciekawy literacko, w którym pojawiają się postaci stereotypowych warszawiaków, na przykład Teoś Piecyk, Walery Wątróbka, czy Apolonia Karaluch.

Klimat warszawskiej ulicy przeniknęł także do świata piosenki. Posłuchaj Stanisława Staszewskiego śpiewającego "Celinę":

Więcej na temat "warsiaskiej mowy" w dźwięku z audycji "Na cztery ręce" po prawej stronie artykułu.

usc

Zobacz więcej na temat: Praga Warszawa wątróbka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawdziwe warsiaskie cwaniaki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 06:00
- Tak zwana gwara warsiaska to nie tylko sposób wysławiania się, mówienia, ale też styl, faszon - tłumaczy jeden z ostatnich prawdziwych "warsiawiaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praga wciąż zachowuje swój klimat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 12:35
Budkarka, badylarz, alejówka – takie słowa można jeszcze dziś usłyszeć na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraj w filmie o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 09:42
Reżyser Jan Komasa szuka młodych ludzi (nie muszą to być profesjonalni aktorzy), którzy zagrają główne role w jego filmie "Miasto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gonić w piętkę"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 17:12
Skąd się wziął zwrot "gonić w piętkę", mówiący o utracie zdolności sensownego działania i myślenia? Odcinek o wyrażeniach i zwrotach wywodzących się z gwary myśliwskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warsiaska mowa"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 18:15
Reportaż o gwarze warszawskiej. Jak mówią "warsiawiacy"?
rozwiń zwiń