Europejczyk... czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 08:00
W lipcu Polska obejmuje po raz pierwszy prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji Filmoteka Narodowa przygotowała cykl filmowy „Europejczyków portret własny”, który prezentuje Europę z wielu stron: ludzi, społeczeństw, kulturowości.
Audio
  • Rozmowa z Marleną Gabryszewską i Michałem Komoniem

Autorzy cyklu "podejmują próbę naszkicowania mentalnego obrazu naszego kontynentu" na podstawie filmów z całej Europy - czytamy na stonie organizatora. Bo kim jest Europejczyk? "Człowiek wykształcony, ma wysublimowany gust, jest świadomy swojej wartości i tożsamości, skłonny do ochrony środowiska" – piszą internauci. Ale to uniwersalne stwierdzenia, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Ile w tym prawdy? – W dobie ciągłych przemian, tworzenia się wspólnoty europejskiej, krystalizacji odpowiedź na pytanie „Kim jest Europejczyk?” jest dość trudna – twierdzi Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej. – Dlatego staraliśmy się, by nasz cykl był różnorodny i dotykał zarówno problemów poszczególnych narodowości, jak i całej wspólnoty. Mamy nadzieję, że każdy z widzów będzie mógł odpowiedzieć sobie sam na to pytanie.

Wakacyjny cykl Filmoteki Narodowej zaplanowano na lipiec i sierpień. – Filmy wybraliśmy według bardzo szerokiego klucza – mówi Michał Komoń z Filmoteki. – Pokazują nasze europejskie korzenie, jak wiara, kultura i wartości. Ale staraliśmy się pokazać, jak bardzo mieszkańcy Europy przez ostatnie 50 lat się różnili.

W ramach cyklu dotychczas zaprezentowano m. in. takie niemieckie obrazy jak "Utracona cześć Katarzyny Blum", czy "Niebo nad Berlinem". Przed nami jeszcze jednak wiele filmów, m. in. czeski obraz "Samotni" w reżyserii Davida Ondriceka, czy francuską "Nienawiść", Mathieu Kassovitza, opartą na autentycznych wydarzeniach sprzed kilku lat. – To świetna podróż filmowa. Starsze filmy zrobiono w latach 50. i 60. To niemal pół wieku europejskiej kinematografii. – Mówi Gabryszewska. - Te filmy są już bardzo ciężko dostępne.

Jak twierdzą goście Czwórki, filmy są "jak puzzle". – To nasz subiektywny wybór, ale mamy nadzieję, że może uda się uzyskać jakiś zarys odpowiedzi – mówi Gabryszewska. – Z jednej strony na pewno wiele przeoczyliśmy, ale z drugiej z tego elementu europejskiej kinematografii wyłoni się na pewno jakiś portret Europejczyków.

(kd)

Czytaj także

Przegląd "kobiecych" filmów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 13:50
Już od początków XX wieku, kobiety uparcie próbują swoich sił w zawodzie uważanym za typowo męski i odnoszą na tym polu całkiem spore sukcesy. Najwybitniejsze produkcje wyreżyserowane właśnie przez kobiety, można oglądać w kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2011

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 17:34
Od 1 lipca do ostatniego dnia sierpnia będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy w letnim kinie przy zakopiańskich Krupówkach, przy molo w Sopocie i w pociągu kursującym między Bałtykiem a Tatrami.
rozwiń zwiń