Daj się nabrać na dokument

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 12:00
W historie zespołu Spinal Tap, czy ludzi unicestwionych przez wiedźmę z Blair uwierzyły tysiące kinomanów na całym świecie. O zjawisku fałszywych dokumentów opowiadał w Czwórce krytyk Błażej Hrapkowicz
Audio

Już w najbliższy piątek do kin wchodzi film "Łowca trolli". Obraz usiłujący przekonać widzów o faktycznym istnieniu niesympatycznych i złośliwych stworzeń rodem z książek Tolkiena wpisuje się w popularny w ostatnich latach gatunek fałszywych dokumentów zwanych mockumentami.

- Mock znaczy wyśmiewać, robić karykaturę – tłumaczył w Czwórce krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz, który w audycji na "Na cztery ręce" omówił najważniejsze tytuły z nurtu "mockumentaries".

 - Idealnym przykładem mockumentu jest film "This is Spinal Tap". Obraz opowiada o kapeli, która gra koncerty zarabia pieniądze, ma problemy z menedżerem, z alkoholem. Ogląda się ten film, tak jakby to była prawda. Do tego jest świetna pointa, gdyż Spinal Tap wystąpili autentycznie na koncercie poświęconym pamięci Frediego Mercury’ego. Film stworzył rzeczywistość – mówił gość Bogusi Marszalik i Huberta Augustyniaka.

Inną głośną historią, w którą uwierzyło wiele osób był dokument "I'm Still Here" opowiadający o życiu aktora Joaquina Phoenixa. Twórca filmu Cassey Affleck swoja mistyfikację zaczął tworzyć jeszcze przed uruchomieniem kamery.

- Joacquin Phoenix faktycznie w pewnym momencie ogłosił w mediach, że rzuca karierę aktorską i zostaje raperem. Później przez długi czas to oszustwo było utrzymywane. On nagrywał płyty, robił koncerty i wielkie imprezy. Fingował uzależnienie od narkotyków i alkoholu. W efekcie powstała satyra na świat celebrytów - opowiadał Hrapkowicz.

Więcej na temat najsłynniejszych mockumentów w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Na audycję  "Na 4 ręce" (od godziny 23. do 1. w nocy, od poniedziałku do piątku) zapraszają Bogusia Marszalik i Hubert Augustyniak.

Zobacz więcej na temat: FILM boks pieniądze

Czytaj także

Wójt swata

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 13:00
Gdy wójt małej słowackiej wsi Zemplinske Hamre weźmie sprawy w swoje ręce, wszyscy single mogą być pewni, że ich los niebawem się odmieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Udawane dokumenty" na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 14:40
Na festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym pokazano głośny amerykański film "I’m still here", czyli "Jeszcze żyję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie reportażu w studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:01
Przesłuchania audycji zgłoszonych na Konkurs Grand Prix KRRiTV, dyskusje i warsztaty - właśnie rozpoczęło się Ogólnopolskie Seminarium Reportażu i Dokumentu Radiowego.
rozwiń zwiń