Szanujmy wodę, bo kiedyś może jej zabraknąć

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:00
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jeśli dotąd nie myśleliśmy o niej jako o dobru luksusowym, to najwyższa pora to zmienić - przekonywał w audycji "Na cztery ręce" Sławek Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
Audio
Szanujmy wodę, bo kiedyś może jej zabraknąć
Foto: Glow Images/East News

4/5 naszej planety pokrywa woda, lecz tylko 3 procent z niej nadaje się do picia. 900 milionów ludzi na Ziemi nie ma do niej stałego dostępu, a około 2,6 miliarda osób, czyli ponad 1/3 ludzkości, nie ma również możliwości korzystania z urządzeń sanitarnych zaopatrzonych w wodę.

W naszej części świata podobne problemy praktycznie nie występują, ale to nie oznacza, że będzie tak już zawsze. - Wodę na co dzień traktujemy jako coś oczywistego i najprawdopodobniej nawet nie wyobrażamy sobie, że może jej nam zabraknąć. Tak przywykliśmy, że woda była, jest i będzie, że większość z nas nie zdaje sobie pewnie sprawy, że któregoś dnia może jej zabraknąć - powiedział Sławek Brzózek.

Oszczędzać i szanować wodę powinniśmy również w Polsce. - Znajdujemy się akurat w takiej strefie geograficznej, gdzie wody jeszcze nam nie brakuje. Nie ma zagrożenia stałą suszą hydrologiczną, natomiast warto podkreślić, że Polska to najuboższy w wodę pitną kraj w Europie. Przeciętny Polak ma tyle wody pitnej co przeciętny Egipcjanin - podkreślił gość Bogusi Marszalik i Pauliny Wilk.

Warto dlatego pamiętać, by unikać niepotrzebnych strat wody. - W dużych miastach woda ma tę właściwość, że w wodociągach zazwyczaj jest ona trochę zażelaziona. Powoduje to, że uszczelki po pewnym czasie sztywnieją i stają się nieszczelne. Woda zaczyna nam kapać i dziennie możemy w ten sposób stracić nawet 25 litrów. Jeżeli sobie uświadomimy, że w Polsce jest 12 mln gospodarstw domowych, w każdym średnio po dwa krany, to zobaczymy jaka może być skala tej straty - dowodził przedstawiciel Fundacji "Nasza Ziemia".

Więcej o światowych zasobach wody pitnej i zagrożeniach związanych z jej deficytem w nagraniu audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: ekologia POLSKA Europa wilk
Czytaj także

Portret młodej polskiej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 19:30
Od jakiegoś czasu coraz mniej się mówi o wyjazdach Polaków za granicę. Tymczasem aż 2 mln krajanów wyjechało na Zachód po naszym wejściu do Unii i ten proces trwa. O tym jak układają losy emigrantów rozmawialiśmy w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
- W co trzecim przypadku, którym się zajmujemy, udaje się komuś pomóc, w ten sposób, że kogoś udaje się uwolnić, albo że jest lepiej traktowany w więzieniu - mówił w Czwórce Grzegorz Żukowski, reprezentant polskiego oddziału organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Państwo za mało troszczy się o problemy kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 13:00
- Od dziesięciu lat nie musimy robić nowych transparentów ponieważ wszystkie nasze postulaty są nadal aktualne - mówiły w Czwórce reprezentantki Porozumienia Kobiet 8. Marca, które w audycji "Na 4 ręce" opowiadały o problemach współczesnych Polek.
rozwiń zwiń