"Państwo za mało troszczy się o problemy kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 13:00
- Od dziesięciu lat nie musimy robić nowych transparentów ponieważ wszystkie nasze postulaty są nadal aktualne - mówiły w Czwórce reprezentantki Porozumienia Kobiet 8. Marca, które w audycji "Na 4 ręce" opowiadały o problemach współczesnych Polek.
Audio

Kiedyś kobiety walczyły o prawo do głosowania, pracy, edukacji. Na czym im dzisiaj zależy najbardziej? Czy feminizm jest jeszcze dziś potrzebny? To pytania, które padły w trakcie rozmowy z Agnieszką Weseli i Katarzyną Bratkowską, współorganizatorkami XIII Wielkiej Manify, czyli dorocznej demostracji środowisk feministycznych.

- Jeżeli chodzi o równouprawnienie, to choć kobiety są w zasadzie na równi traktowane z mężczyznami w aktach prawnych, w Konstytucji to realizacja tego prawa pozostawia wiele do życzenia - zwracała uwagę Weseli.

Obie zaproszone do studia panie podkreślały niedostateczną pomoc państwa w rozwiązywaniu problemów kobiet. Rządzący w czasach ekonomicznego kryzysu, ich zdaniem, wydają zbyt duże pieniądze na działalność polskiego Kościoła, przy jednoczesnym niedofinansowaniu instytucji opieki takich jak przedszkola, czy żłobki. Stąd jednym z głównych postulatów tegorocznej Manify jest rozdzielenie ekonomiczne państwa od Kościoła wyrażające się w haśle "Przecinamy pępowinę".

- Nam nie chodzi o to, że Kościół się nam nie podoba. Chodzi nam o episkopat, hierarchów kościelnych i ich wpływ na politykę. Nasze postulaty dotyczą tego jak nieracjonalnie i krzywdząco są dzielone środki z budżetu. W tej chwili zamyka się przedszkola, zamyka się szkoły, nie ma żłobków, podnosi się czynsze za przedszkola, jednocześnie przeznacza się grubo ponad miliard złotych na fundowanie katechezy, co dla nas jest absurdalne, w czasach gdy większość Polaków oczekuje by religia wróciła do kościołów - mówiła Katarzyna Bratkowska.

W czwórkowej rozmowie poruszono kwestię działalności organizacji feministycznych oraz nierównego traktowania kobiet w Polsce. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

50 lat Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
- W co trzecim przypadku, którym się zajmujemy, udaje się komuś pomóc, w ten sposób, że kogoś udaje się uwolnić, albo że jest lepiej traktowany w więzieniu - mówił w Czwórce Grzegorz Żukowski, reprezentant polskiego oddziału organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca dla młodych: Jest źle, ale nie jest tragicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 10:00
- Mamy nadpodaż ludzi z wyższym wykształceniem, które jest trudne do zmonetyzowania - mówił w Czwórce Rafał Glogier-Osiński z GazetaPraca.pl, który w audycji na "4 ręce" radził młodym ludziom jak sobie radzić na trudnym rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gramy coraz więcej i w coraz więcej!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2012 16:00
Wielu z nas swój wolny czas poświęca na gry. Coraz częściej nie jest nam do tego potrzebny komputer czy konsola. Zamiast tego wybieramy gry planszowe albo miejskie. Dlaczego? Sprawdziliśmy to w audycji "Na cztery ręce"!
rozwiń zwiń