Czy grozi ci śmierć z przepracowania?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 18:00
W języku japońskim zjawisko to nazywa się karoshi. Kogo może dosięgnąć w Polsce?
Audio
Czy grozi ci śmierć z przepracowania?
Foto: Glow Images/East News

Termin karoshi narodził się w Japonii w 1969 roku, kiedy po raz pierwszy odnotowano przypadek śmierci z przepracowania. Czy Polakom grozi przepracowanie? Jak wygląda pracoholizm po polsku? Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka?

Kinga Szewczyk i Mateusz Dąbrowski rzucili pracę w korporacji by oddać się swoim pasjom. Swoje życia wywrócili do góry nogami.

- Pracowałam w korporacji 10 lat, z czego ostatnie 3 lata powoli dojrzewałam do tego, by stworzyć własną firmę. Chciałam robić coś bardziej kreatywnego, chciałam się realizować i oddać swojej pasji - mówi Kinga Szewczyk. - Zawsze chciałam uczyć języków. Dziś mam swoją szkołę.

Mateusz Dąbrowski studiując psychologię marzył o pracy w korporacji. - Taka praca była dla mnie obrazem kariery, sukcesu, czegoś prestiżowego - opowiada w Czwórce. - Jak już się dostałem do upragnionej korporacji to zajmowałem się rekrutacją, a potem szkoleniami - dodaje.

Kinga dzięki korporacji miała okazję pracować we Francji, Mateusz przyznaje, że początkowo i jego praca była frajdą. Awanse, szkolenia, wyjazdy i urlopy to nagrody za bycie trybikiem w wielkiej firmie, za nadgodziny i pewną utratę wolności.

Goście Czwórki z czasem odkryli, że chcą robić coś innego. Nie chcą by codzienne wstawanie do pracy było "karą". - Trzeba się zastanowić nad swoimi wartościami, nad tym, co chcemy robić w życiu - radzi Mateusz. - W korporacji trzeba być trybikiem, jeśli ktoś ceni wolność, to się nie sprawdzi.

Dziś oboje pracują na własny rachunek - zrezygnowali z udręki pracy w korporacji ale i z bonusów z niej płynących. Nie są w stanie ocenić, czy pracują mniej, ale na pewno są mniej zmęczeni. - Jeśli robisz to, co kochasz wkładasz w to pasję, to pieniądze same przyjdą - mówi Kinga Szewczyk.

Czy Kindze i Mateuszowi udało się uciec od pracoholizmu, czy "na własnym" nie grozi im już karoshi dowiesz się słuchając załączonej audycji "Na cztery ręce".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Surrealizm w kinie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 10:00
O nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostańmy w bliskim kontakcie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 14:00
W czasach "like'ów", "hate'ów" i wirtualnej rzeczywistości są tacy, dla których słowo mówione i bliskość drugiej osoby stanowią wartość nadrzędną. O nich opowiada reportaż "Wyjść z czterech ścian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjdź do Czwórki!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:00
Masz nietypowe zainteresowania? Ciekawe hobby? Niecodzienną pasję, a może imponującą kolekcję?
rozwiń zwiń