Surrealizm w kinie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 10:00
O nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Na cztery ręce".

W piątek 11. stycznia polską premierę ma  film Holy Motors, sensacja canneńskiego festiwalu, oniryczny poemat w klimacie najlepszych filmów Davida Lyncha, pełen niezwykłych rozwiązań plastycznych, formalny i narracyjny eksperyment. To surrealistyczna wędrówka przez zamroczony fantazjami Paryż. Film godny polecenia.

Ta premiera jest pretekstem do rozmowy o surrealiźmie w kinie. Zastanowimy się czy pierwszym filmem surrealizmu był powstały w 1929 roku "Pies andaluzyjski? Które kolejne filmy są najlepszymi reprezentantami tego gatunku oraz jak wygląda surrealizm w polskim kinie?

O tym w audycji "Na cztery ręce", po godzinie 23.00, Błażej Hrapkowicz krytyk filmowy  porozmawia z Bartoszem Żurawieckim polskim dziennikarzem, krytykiem filmowym, felietonistą, pisarzem i dramaturgiem.

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeszcze nigdy w historii filmowcy nie mieli tak łatwo?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 23:00
- Dziś kamera jest w każdej komórce, wystarczy mieć dobry pomysł - mówił w Czwórce, reżyser, Artur Wyrzykowski, który wspólnie z Janem Kwiecińskim opowiadał ile kosztuje zrobienie filmu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haneke łamie poczucie czasu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 12:22
- Chcemy wymowy, a Haneke jej nie daje. Dlatego jest wspaniały, tak bliski rzeczywistości, choć bardzo kunsztowny. W każdym filmie konfrontuje nas z sytuacją patologiczną i równocześnie pozwala ją odnieść do własnego sumienia - mówi Tadeusz Sobolewski o najnowszym obrazie Michaela Hanekego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość" pozostanie na długo

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 13:56
- Pozornie wydawałoby się, że tematem filmu jest miłość, czyli najbardziej eksplorowane, wyczerpane zjawisko i słowo w kinie - mówi Jakub Duszyński o najnowszym obrazie Michaela Hanekego.
rozwiń zwiń