Czy grozi ci śmierć z przepracowania?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 18:00
W języku japońskim zjawisko to nazywa się karoshi. Kogo może dosięgnąć w Polsce?
Audio
Czy grozi ci śmierć z przepracowania?
Foto: Glow Images/East News

Termin karoshi narodził się w Japonii w 1969 roku, kiedy po raz pierwszy odnotowano przypadek śmierci z przepracowania. Czy Polakom grozi przepracowanie? Jak wygląda pracoholizm po polsku? Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka?

Kinga Szewczyk i Mateusz Dąbrowski rzucili pracę w korporacji by oddać się swoim pasjom. Swoje życia wywrócili do góry nogami.

- Pracowałam w korporacji 10 lat, z czego ostatnie 3 lata powoli dojrzewałam do tego, by stworzyć własną firmę. Chciałam robić coś bardziej kreatywnego, chciałam się realizować i oddać swojej pasji - mówi Kinga Szewczyk. - Zawsze chciałam uczyć języków. Dziś mam swoją szkołę.

Mateusz Dąbrowski studiując psychologię marzył o pracy w korporacji. - Taka praca była dla mnie obrazem kariery, sukcesu, czegoś prestiżowego - opowiada w Czwórce. - Jak już się dostałem do upragnionej korporacji to zajmowałem się rekrutacją, a potem szkoleniami - dodaje.

Kinga dzięki korporacji miała okazję pracować we Francji, Mateusz przyznaje, że początkowo i jego praca była frajdą. Awanse, szkolenia, wyjazdy i urlopy to nagrody za bycie trybikiem w wielkiej firmie, za nadgodziny i pewną utratę wolności.

Goście Czwórki z czasem odkryli, że chcą robić coś innego. Nie chcą by codzienne wstawanie do pracy było "karą". - Trzeba się zastanowić nad swoimi wartościami, nad tym, co chcemy robić w życiu - radzi Mateusz. - W korporacji trzeba być trybikiem, jeśli ktoś ceni wolność, to się nie sprawdzi.

Dziś oboje pracują na własny rachunek - zrezygnowali z udręki pracy w korporacji ale i z bonusów z niej płynących. Nie są w stanie ocenić, czy pracują mniej, ale na pewno są mniej zmęczeni. - Jeśli robisz to, co kochasz wkładasz w to pasję, to pieniądze same przyjdą - mówi Kinga Szewczyk.

Czy Kindze i Mateuszowi udało się uciec od pracoholizmu, czy "na własnym" nie grozi im już karoshi dowiesz się słuchając załączonej audycji "Na cztery ręce".

(pj)

Czytaj także

Surrealizm w kinie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 10:00
O nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozostańmy w bliskim kontakcie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 14:00
W czasach "like'ów", "hate'ów" i wirtualnej rzeczywistości są tacy, dla których słowo mówione i bliskość drugiej osoby stanowią wartość nadrzędną. O nich opowiada reportaż "Wyjść z czterech ścian".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjdź do Czwórki!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:00
Masz nietypowe zainteresowania? Ciekawe hobby? Niecodzienną pasję, a może imponującą kolekcję?
rozwiń zwiń