Nurkowanie w Warszawie może być równie ciekawe jak w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 15:00
Żeby nurkować wcale nie trzeba jeździć w egzotyczne miejsca. Jakub Cieślak i Paweł Kaczmarski, członkowie GEPN – Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, zwiedzają zbiorniki wodne na terenie Mazowsza. Robią to głównie nocą.
Audio
  • Nurkowanie w Warszawie może być równie fascynujące jak w Egipcie - rozmowa z Jakubem Cieślakiem i Pawłem Kaczmarskim (Na cztery ręce/Czwórka)
Nurkowanie w Warszawie może być równie ciekawe jak w Egipcie
Foto: Glow Images/East News

fot.screen/wideo
fot.screen/wideo

Nurkowie z GEPN-u w stołecznych akwenach wodnych odkrywają cuda fauny i flory, a przy okazji organizują proekologiczne akcje, jak na przykład podwodne Sprzątanie Ziemi. - W rejonie Warszawy nie ma takiej widoczności pod wodą, by mogło tam być jasno – mówią Jakub Cieślak i Paweł Kaczmarski w audycji "Na cztery ręce". – Ale oczywiście da się tu nurkować i są dobre miejsca, w których można to robić.

I okazuje się, że nurkowanie w wielkim mieście może być równie przyjemne, jak badanie mórz w okolicach Egiptu. Zdaniem gości Czwórki można tam także zobaczyć rzeczy równie fascynujące. – I to natury ożywionej i nieożywionej – mówią nurkowie. – Pod wodą można znaleźć samoloty, samochody, rury, albo spore koparki. W większości te artefakty są specjalnie przygotowane przez centra nurkowe. Jedno z nich, w Krakowie, zbudowało nawet specjalny wrak.

Do tych arcyciekawych dobrych miejsc nie należy jednak dno Wisły. Jak przyznają nurkowie, pływanie w wodach królowej polskich rzek jest "bez sensu". – Jej dno jest już mocno obnurkowane, dużo bardziej fascynujące jest na przykład Jeziorko Szczęśliwickie – mówi goście Czwórki. – Zwłaszcza, że niewiele jest naturalnych zbiorników wodnych w Warszawie. Są żwirownie, glinianki, o głębokości nie większej niż 10 - 15 m. Najgłębszym zbiornikiem w tych okolicach jest Jezioro Mamucie pod Garwolinem. 

Podobnie fascynujące rejony mają nurkowie z Krakowa. – Można tam zniknąć nagle, będąc w samym centrum miasta – mówią goście Czwórki. – Zakrzówek położony w pięknym parku, pełnym zieleni, to piękne skały, piękne kamieniołomy. W akwenie o głębokości 30 m jest też dobra widoczność.

Zapraszamy do słuchania audycji "Na cztery ręce" codziennie, od poniedziałku do piątku, od 23.00 do 1.00 w nocy.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka SPORT Warszawa

Czytaj także

Robert Lewandowski: była radość, były też łzy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 10:39
Po meczu reprezentacji Polski z Mołdawią, który zakończył się wynikiem 1:1, Robert Lewandowski wrócił do Polski, by spotkać się z gimnazjalistami, którzy marzą o piłkarskiej karierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Dudek: golf to moja nowa miłość

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:28
Jerzy Dudek, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego futbolu zostaje... golfistą. – Piłka nożna jest jak narkotyk, nie mogę bez niej żyć – mówi Czwórce Jerzy Dudek. – By na chwilę oderwać się od futbolu, gram w golfa. Tu też jest piłka, też jest cel, czyli wbicie jej do dołka. Są tu także emocje i niezwykła bliskość natury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Uhman: każdy może latać na poduszkowcach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:54
O tym sporcie mówi się w Polsce niewiele. – Latanie na poduszkowcach to młoda dyscyplina, uprawia się ją w naszym kraju ok. 20 lat – mówi Maciej Uhman, zawodnik Formuły 2 poduszkowców. – Na świecie jednak trochę dłużej, dlatego chcemy się "przebić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deska, beatbox i dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:41
W piątek w "Poranku OnLine" będziemy celebrować dwa ważne święta - Dzień Deskorolki ;) i Dzień Muzyki.
rozwiń zwiń