Dzieci Afryki potrzebują pomocy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 08:40
Cztery lata temu dwaj przyjaciele pojechali na wycieczkę do Afryki. Z początku turystyczna wyprawa zamieniła się w podróż życia, która zaowocowała powstaniem Fundacji Dzieci Afryki.
Audio
  • Reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Dzieci Afryki" (Na cztery ręce/Czwórka)
Dzieci Afryki potrzebują pomocy
Foto: Glow Images/East News

W styczniu 2009 roku Robert Noga i Paweł Werakso wybrali się do Kamerunu. Ich przewodnikami w podróży byli polscy misjonarze. Dzięki nim poznali tubylców, którzy obdarzyli ich swoim zaufaniem i pokazali gdzie mieszkają oraz w jakich warunkach żyją.

- To było wstrząsające przeżycie, które spowodowało, że w jednej chwili przewartościowaliśmy nasz świat - wspomina Robert Noga. - Coś nam podpowiadało, że nie można godzić się na taki porządek rzeczy. Dlatego po powrocie do Polski postanowiliśmy założyć fundację, która będzie pomagać afrykańskim dzieciakom - dodaje.

Początkowo Fundacja Dzieci Afryki działała tylko w Kamerunie, teraz obecna jest także w sześciu innych krajach. Charakter oferowanej przez fundację pomocy bywa różny. Fizjoterapeutka Gosia Kałun trzy miesiące pracowała w Namibii, w ośrodku dla dzieci z wadami fizycznymi.

- Kilka lat temu podjęłam się adopcji serca; miałam pod opieką chłopca z Zambii i pojechałam tam jako wolontariuszka - mówi bohaterka reportażu Grażyny Wielowieyskiej. - Potem, już po studiach, powróciłam do Afryki jako fizjoterapeutka. Przedstawiciele tego zawodu są bardzo potrzebni w tamtej części świata. Bo potrzebujących dzieci jest mnóstwo, a fizjoterapeutów zaledwie garstka.

Reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Dzieci Afryki" powstał w w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

kul

Czytaj także

Art Brut - sztuka surowa, nieokrzesana i gorzka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:20
- Podoba mi się definicja, że Art Brut to sztuka cienia. Bo ona nie jest ze światła, jak sztuka naiwna. Pokazuje cień człowieka. Jego drugą stronę – mówi Beata Jaszczak w reportażu Doroty Bonieckiej-Górny "Oto ja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cieszyn - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:50
- Ma mało mieszkańców i mnóstwo czaru. Dla jednych to wada, dla mnie zaleta - deklaruje bohaterka reportażu "Ula z magicznego miasta", która postanowiła odmienić swoje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 12:58
Młodzieżowa grupa teatralna "Parasol" z Chełmna zdobyła Grad Prix V Festiwalu "Popatrz" w Inowrocławiu. Nagrodzony spektakl "Pass" podejmuje temat uzależnienia nastolatków od komputera.
rozwiń zwiń