Mów gwarą, zostań apaszem!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:33
Rasowych (mówiących gwarą!) apaszów i cwaniaków w stolicy praktycznie już nie ma, ale organizowane są warsztaty, które mają ożywić język ulicy, czyli "warsiaską mowę".
Audio

- Moja ukochana kwestia to przedwojenna kelnerska odzywka. Siada pani przy stoliku, podchodzi do niej kelner i mówi: "Moje uszanowanie, co Pani szanowna sobie każe?" - mówi aktor Piotr Herbich z Teatru "Scena Lubelska". Herbich zupełnie niedawno usłyszał to zdanie jeszcze na ulicy, wypowiedziane przez sędziwą sprzedawczynię z Placu Szembeka na warszawskiej Pradze.

Tam jeszcze w latach 90. można było spotkać ludzi, którzy mówili gwarą. To było dla nich naturalny, wyniesiony z domu język, a dziś my możemy tylko w pewien sposób naśladować gwarę.

Piotr Herbich poprowadził warsztaty języka stołecznej ulicy "Warszawska Ferajna" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tej gwary praktycznie nie można już usłyszeć. Warsztaty to być może ostatnia szansa na odkrycie często bardzo zabawnej strony swojej lokalnej tożsamości.

- Gwara funkcjonowała zwykle w świecie potocznym, ulicznym. Ten świat jest dużo bogatszy, dużo bardziej emocjonalny i daje nam fantastyczne role awanturników, apaszów, dziwnych postaci, które kiedyś zaludniały warszawską ulicę, a których dzisiaj już nie ma - opowiada kulturoznawca i językoznawca Jacek Wasilewski w audycji "Na cztery ręce".

Gwarę warszawską znamy z konstruktu, który stworzył pisarz i dziennikarz Stefan Wiechecki "Wiech". Jest to świat bardzo śmieszny i ciekawy literacko, w którym pojawiają się postaci stereotypowych warszawiaków, na przykład Teoś Piecyk, Walery Wątróbka, czy Apolonia Karaluch.

Klimat warszawskiej ulicy przeniknęł także do świata piosenki. Posłuchaj Stanisława Staszewskiego śpiewającego "Celinę":

Więcej na temat "warsiaskiej mowy" w dźwięku z audycji "Na cztery ręce" po prawej stronie artykułu.

usc

Zobacz więcej na temat: Praga Warszawa wątróbka
Czytaj także

Prawdziwe warsiaskie cwaniaki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 06:00
- Tak zwana gwara warsiaska to nie tylko sposób wysławiania się, mówienia, ale też styl, faszon - tłumaczy jeden z ostatnich prawdziwych "warsiawiaków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praga wciąż zachowuje swój klimat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 12:35
Budkarka, badylarz, alejówka – takie słowa można jeszcze dziś usłyszeć na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraj w filmie o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 09:42
Reżyser Jan Komasa szuka młodych ludzi (nie muszą to być profesjonalni aktorzy), którzy zagrają główne role w jego filmie "Miasto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gonić w piętkę"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 17:12
Skąd się wziął zwrot "gonić w piętkę", mówiący o utracie zdolności sensownego działania i myślenia? Odcinek o wyrażeniach i zwrotach wywodzących się z gwary myśliwskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warsiaska mowa"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 18:15
Reportaż o gwarze warszawskiej. Jak mówią "warsiawiacy"?
rozwiń zwiń