Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
Audio
  • "Palindromysta-hobbysta" - reportaż autorstwa Jakuba Tarki (Na cztery ręce/Czwórka)
Polskie palindromy - nowa forma sztuki
Foto: fot. DaveBinM/flickr.com/lic. CC

Zdaniem bohatera reportażu "Palindromysta-hobbysta", autorstwa Jakuba Tarki, mężczyźni bowiem zastanawiają się tylko, "jakby tu zarobić pieniądze". – Oni zawsze gonią za pieniędzmi, a panie znajdują czas na kulturę i piękno – tłumaczy profesor. – Same starają się być piękne i szukają tego piękna wokół siebie.

Jego studenci używają palindromów, żeby nie dostać dwói na egzaminie. – Student wie, że jak powie mi jakiś ładny palindrom, to ja mu tej dwói nie wstawię, tylko pozwolę przyjść jeszcze raz – mówi prof. Morawski.

A ulubiony palindrom studentów profesora Morawskiego? – Jest związany ze słowem "obalać" w sensie picia alkoholu – opowiada bohater reportażu Tarki. - "Ala boski miks obala".

Profesor wymienia jeszcze kilka palindromów, m.in.: "Jem gips. Pigmej". Albo: "Sergiej je i gres".

Na co dzień jednak prof. Murawski zajmuje się falami elektromagnetycznymi, pracuje na Politechnice Warszawskiej, napisał ponad 200 publikacji, ma w swojej dziedzinie 22 patenty, wypromował także 22 doktorów. – Tak łatwo tworzę palindromy, że nawet czasem robię sobie postanowienie, że "dziś jest dzień bez palindromów" – mówi prof. Murawski. – I nawet czasem mi się to udaje.

Czytaj także: Reportaże w Czwórce <<<

Jego zdaniem palindromy można znaleźć także w... genetyce. – Istnieje nawet taka teoria, że gdyby nie było ich w kodach genetycznych, mężczyźni by wyginęli. Ale ponieważ są, to jeszcze 100 milionów lat "pociągniemy" – żartuje prof. Morawski. – A potem niech sobie baby same radzą.

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kd)

Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:07
O tym, ile radości sprawia tworzenie czegoś dla innych, przekonują bohaterki reportażu Grażyny Wielowieyskiej "Cyfrowa baśń", czyli uczennice VI klasy Zespołu Szkół w Konstancinie-Jeziornej, które piszą bajki po angielsku i zamieszczają je w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

By pamięć o babci nie zginęła

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:48
"Miła, padnij" - tak krzyknęła "Cyganka" do Teresy Lewtak-Stattler i może tym poleceniem uratowała jej życie w Powstaniu Warszawskim. Dziś, filmowo o "Miłej" opowiada jej wnuczka.
rozwiń zwiń