Słonka - polskie kiwi, które wyjątkowo dba o pisklęta

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 09:19
- Słonka lubi tereny leśne, podmokłe. Jest to ptak z długim dziobem, krótkimi nogami i krępą sylwetką - opowiada Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją. - Słonka ma długą szyję, duże, wysoko osadzone oczy - to taka wieża obserwacyjna, by lepiej wykrywać drapieżniki - dodaje. 
Audio
  • Adam Zbyryt z Koalicji Niech Żyją opowiada o wyglądzie słonek (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Ekspert zdradza kolejne tajemnice słonki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Słonka
SłonkaFoto: Shutterstock/Dave Nelson
shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Wygląd i budowa ciała słonki mają za zadanie pomóc jej wykryć zagrożenie i zamaskować się. - Umaszczenie słomki jest ochronne: brązowo-szaro-czarne - opowiada ekspert. - Słonki pożywienia szukają w glebie, co ułatwia im długi dziób. Żerując sondują dziobem glebę w poszukiwaniu dżdżownic. Końcówki ich dziobów są mocno unerwione, dodatkowo mają zdolność rozszerzania się, bez konieczności otwierania całego dzioba. Słonka precyzyjnie, jak pęsetą wyciąga dżdżownice z ziemi - dodaje. 

Gniazda słonek są zagłębieniami w ziemi. I, jak same słonki, są bardzo zamaskowane, co utrudnia ich obserwacje.  - By zobaczyć słonki najlepiej wybrać się do lasu na zrąb, miejsce gdzie wycięto drzewa. To ulubione obszary słonek. Tam wieczorami samce tokują i latają wolnym lotem - opowiada Adam Zbyryt. 


ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>


pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?

Niestety słonki to wciąż ptaki łowne. Chrapkę na nią mają nie tylko leśne drapieżniki, ale także niektórzy ludzie. 

- Słonka ufa swojemu ubarwieniu. Gdy w pobliżu jest drapieżnik, nie ucieka, ma nadzieję, że upierzenie ją ochroni. Czeka do ostatniej chwili - opowiada rozmówca Anny Hadej. - Nietypowym zachowaniem słonki jest też przenoszenie swych piskląt i gniazda w miejsca, które wydają jej się bardziej bezpieczne. 

ZOBACZ TAKŻE Mewy i ich przepis na życiowy sukces >>>

W związku z ociepleniem klimatu coraz więcej słonek decyduje się na spędzenie zimy w kraju. Te, które odlatują, zimowe miesiące spędzają najczęściej w Hiszpanii. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

pj

Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:16
Gdy strzyżyki siedzą na gałęziach, to niemal ich nie widać. Kacper Kowalczyk nazywa je ptasimi myszami, bo są małe, szybkie i mają ubarwienie podobne do polnej myszy. 
rozwiń zwiń