Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:58
- Sikorka to wbrew pozorom wcale nie mały sympatyczny ptaszek, a krwiożercza bestia. Potrafi nieźle narozrabiać i zrobić krzywdę innym zwierzętom, np. nietoperzom. Wpada do jaskiń, w których hibernują nietoperze i brutalnie wydłubuje im oczy - mówiła Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Audio
  • Tajemnice sikorki bogatki - rozmowa z Moniką Klimowicz (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Sikorka bogatka
Sikorka bogatkaFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock.com

pixabay strzyżyk 120.jpg
Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła >>>

Sikorki bogatki to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków w Polsce. Są niewielkie, mają żółte brzuszki, charakterystyczne czarne krawaty i czapeczki. - Łatwo rozpoznać bogatkę, choć to bardzo energiczny ptak, który szybko się przemieszcza. Sikorki potrafią wszczynać awantury, a najczęściej walczą o pożywienie - opowiada Monika Klimowicz. Bogatki uwielbiają słoninę, a do tego przyjmują dość dużo jedzenia każdego dnia. - Potrzebują diety wysokotłuszczowej i wysokoenergetycznej, więc słonina - o ile nie jest solona - jest jak najbardziej wskazana. Potrafią zjeść tyle, ile same ważą. Jedna sikorcza rodzina w trakcie sezonu lęgowego potrafi zjeść łącznie 75 kg owadów - tłumaczy ekspertka. 

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>


pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?

Polskie sikorki nie lubią migrować do ciepłych krajów na zimę. Do nas chętnie przylatują jednak osobniki z północy Europy. Ptak rozpoczynają każdy dzień od porannej toalety. - Czyli przeglądu piór. Takie czyszczenie jest ważne, bo to właśnie te pióra zapewniają właścicielom komfort termiczny - mówi Monika Klimowicz. Jak podkreśla, sikorka to absolutny rekordzista w zróżnicowaniu wydawanych odgłosów. - Naukowcy wyróżniają niemal 260 rodzajów dźwięków, które wydają sikorki bogatki. Do tego łatwo je rozróżnić: czasem są to krótkie gwizdy, czasem szczebiot. Inny śpiew usłyszymy, gdy sikorka jest najedzona i szczęśliwa, a inny, gdy się boi. Inny w okresie lęgowym, a inny zimą - mówiła w rozmowie z Czwórką Monika Klimowicz. I zdradziła, dlaczego obrączkarze nie znoszą oznaczać sikorek bogatek. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd/pj

Czytaj także

Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:07
Mewy są tak głośne, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk - to gwarantuje bezpieczeństwo. Ich przepis na sukces jest prosty: chwycić w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połknąć tak szybko, jak się da.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
rozwiń zwiń