Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:15
Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać, to jeszcze są prawdziwymi domatorami - najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu. - Druga nazwa borsuka to jaźwiec, a jaźwa po staropolsku oznacza norę - tłumaczył Kacper Kowalczyk, znany z anteny Czwórki jako gospodarz poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".
Audio
  • Wszystkie tajemnice borsuków - rozmowa z Kacprem Kowalczykiem (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Borsuk
BorsukFoto: Coatesy/Shutterstock.com

Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najlepiej?

Borsuki funkcjonują najczęściej w nocy, całe dni spędzając w domach. - Dlatego na obserwację borsuka nie warto wychodzić rankiem. Wówczas prawdopodobnie żadnego z nich nie spotkamy - opowiadał Kacper Kowalczyk. Jak tłumaczył, borsuki są wszystkożerne, co wynika z… ich lenistwa. - Żeby polować, trzeba być szybkim i smukłym. A borsuki są szczęśliwe takie, jakie są. Idąc, tu zjedzą jagódkę, tu dżdżownicę. A gry wstanie dzień, pójdą odpoczywać - mówił.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>


kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

Zwierzęta te spotkać można najczęściej w lasach liściastych. To prawdziwe czyścioszki. I do tego mieszkają w prawdziwie "wypasionych" apartamentach. - Ich nory są kilkukomorowe, tak jak pokoje w mieszkaniach ludzi: w jednym przebywa samica z młodymi, w drugim może być samiec, w trzecim składuje się pokarm - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>

Borsuk może ważyć nawet 25 kg, ale przeciętnie jego masa ciała wynosi około 15-18 kg, przy czym samice są mniejsze od samców. Mimo stosunkowo niewielkich gabarytów właściwie nie mają w lesie naturalnych wrogów. - Są bardzo zawzięte. A choć mają krótkie nóżki, są bardzo silne i mogą wyrządzić nimi napastnikowi poważną krzywdę. Poza tym ich atutem są ostre zęby - tłumaczył Kacper Kowalczyk. - Dlatego, nawet jeśli borsuk spotka na swojej drodze wilka, ten najprawdopodobniej odpuści sobie atak. 

ZOBACZ TAKŻE Szynszyla - ten zwierzak uwielbia kąpiele! >>>

Jak tłumaczył Kacper Kowalczyk, dostrzeżenie borsuka wcale nie jest łatwe. - Przede wszystkim szukajmy ich nor. Przed nimi są charakterystyczne kupki liści, które zostały przez gospodarza usunięte z nory. Jeśli borsuk zajmie jamę po lisie, natychmiast ma potrzebę, by ją posprzątać. Warto też zauważyć, że borsuki budują sobie latryny na zewnątrz, by nie załatwiać swoich potrzeb w "mieszkaniu" i dbają, by wokół nich nie było żadnych pasożytów. To jedne z najbardziej czystych zwierząt w lesie.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej 

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 7.24, 8.30

kd

Czytaj także

Czym różni się zając od królika? Oto tajemnice szaraków

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:45
Zające szaraki nie kopią nor, sypiają w nieckach, odżywiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają tzw. czaszkę kinetyczną, w której poszczególne elementy nie są ze sobą zrośnięte na stałe, dzięki czemu stanowią wyjątek wśród ssaków. Co wiemy o zającach szarakach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
rozwiń zwiń