Sekrety kuny. Bezwzględny drapieżnik z nutką wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:48
Kuna to zwierzę tajemnicze: zwinne, szybkie, bezwzględne dla swoich ofiar, a jednocześnie... bardzo rodzinne. 
Kuna ze swoją zdobyczą
Kuna ze swoją zdobycząFoto: Rudmer Zwerver/Shutterstock.com

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Podobnie jak inne małe łasicowate, kuna ma wydłużony tułów i stosunkowo krótkie nogi. Ogon jest długi i puszysty, służy zwierzęciu do utrzymywania równowagi podczas skoków i wspinaczek. Zarówno te leśne, jak i domowe są niezwykle zwinne i szybkie, różnią się jednak ubarwieniem. - Kuna leśna ma kremowo-żółte podgardle, natomiast domowa białe - mówił Kacper Kowalczyk. 

Posłuchaj
06:34 2020_06_19-07-24-56_CZWÓRKA_NDT.mp3 Sekretne życie kun. Co dzieje się nocą? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 
shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Kuny leśne nie kopią w ziemi nor, mieszkają na drzewach. - Wykorzystują starodrzew na swoje potrzeby. Do zachodu słońca przesiadują w dziuplach, a potem wychodzą na łowy i zaczynają siać postrach wśród małych zwierząt. Są mięsożercami - mówił Kacper Kowalczyk. Odżywiają się głównie drobnymi gryzoniami, jedzą niewielkie wiewiórki, nornice, żaby, czasem ślimaki. W ich jadłospisie obecne są jednak tez owoce leśne, głównie jagody, które po prostu poprawiają trawienie. - Kuna jada też jaja ptaków, oraz ich młode, penetruje ich gniazda, więc czas wylęgania to dla niej czas obfitości - tłumaczył Kacper Kowalczyk.

Czytaj także: Agresywny, milczący wojownik - kormoran

Kuny to bezwzględni łowcy. - Polując, skaczą w charakterystyczny sposób. Czmychają po cichu - mówił ekspert. Jednak, jak podkreślał kuny to także zwierzątka bardzo rodzinne. Dorosłe dbają o swoje młode. - Matka jest z wstanie nie jeść, a całe łupy oddawać młodym, by jej dzieci miały pokarm i mogły przeżyć - mówił Kacper Kowalczyk.

Czytaj także: Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada?

Kunę łatwo wypatrzeć zwłaszcza zimą, bo… zostawia charakterystyczne ślady na śniegu. - To nie pojedyncze, a podwójne "łapki". Widać, że zwierzę, które je zostawiło, po prostu skacze - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej 

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kidnapping" w świecie ptaków. Jak możemy pomóc podlotom?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:59
Podloty to opierzone pisklaki, które przypominają dorosłe osobniki, ale jeszcze nie potrafią latać. To ptaki, które dopiero uczą się samodzielnego funkcjonowania, i nasza pomoc nie zawsze jest im potrzebna.
rozwiń zwiń