"Kidnapping" w świecie ptaków. Jak możemy pomóc podlotom?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:59
Podloty to opierzone pisklaki, które przypominają dorosłe osobniki, ale jeszcze nie potrafią latać. To ptaki, które dopiero uczą się samodzielnego funkcjonowania, i nasza pomoc nie zawsze jest im potrzebna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

sarna zwierzęta jedzenie 1200.jpg
Dzika weterynaria - zwierzęta na drodze człowieka

Wielu z nas odczuwa potrzebę niesienia pomocy niewielkim, bezbronnym na pierwszy rzut oka ptaszkom. A to nie zawsze dobre rozwiązanie. Jak tłumaczyła weterynarz dr Lucyna Ilnicka, problem polega na tym, że ludzie nie potrafią rozróżnić gatunków, ani wieku ptaków, nie wiedzą, którym z nich pomoc jest naprawdę potrzebna. - Widzimy małego ptaka, który kwili, więc chcemy mu pomóc. Tymczasem, jeśli ptak jest pod drzewem, najprawdopodobniej po prostu czeka na rodziców, którzy uczą go samodzielności - mówiła w rozmowie z Czwórką. - Jeśli zabierzemy takiego ptaka, będzie to po prostu "porwanie".

ZOBACZ WIĘCEJ Szklane pułapki - dlaczego ptaki giną w miastach >>>

Posłuchaj
02:24 2020_06_15-14-15-24_Czwórka_dajesz_radę.mp3 Jak zachować się, gdy zobaczymy na swojej drodze młode ptaki? Czy powinniśmy im pomóc? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku nieopierzonych piskląt. Wówczas, jeśli są pozbawione opieki dorosłych osobników, nasza pomoc może być im niezbędna. - Jeśli nie mamy pewności, z jakim gatunkiem ptaka mamy do czynienia, i jak powinniśmy się zachować, dobrze jest zostać przy tym zwierzęciu, znaleźć w internecie numer najbliższego ośrodka pomocy dla ptaków. Telefonicznie uzyskamy informacje, czy i w jaki sposób możemy pomóc - tłumaczyła ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Ranne zwierzę na drodze - jak reagować? >>>

W programie sprawdziliśmy także, w jaki sposób zostać wolontariuszem organizacji działających na rzecz zwierząt. Mówiliśmy także o zmianach klimatu i nowych gatunkach ptaków, które dzięki nim pojawiają się w Polsce. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość:

Data emisji: 15.06.2020

Godz. emisji: 14.09

Czytaj także

O ludziach, którzy bezinteresownie pomagają zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:55
Czasem wystarczy prosty gest: wystawienie miski z wodą latem, gdy jest upał, albo uchylenie okna zimą, gdy na dworze panuje mróz. W ten sposób możemy uratować kilka, albo kilkanaście zwierzęcych istnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilk i człowiek. Czy rodzi się konflikt?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:51
Populacja tych zwierząt rośnie. To ogromny sukces ekologów, ale interesy ludzi nierzadko wykluczają się z interesami wilków. Kto wygra w tej nierównej walce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż tropem zwierząt. Jak szukać ciekawych gatunków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:41
Wakacje sprzyjają podróżom. Jedni jeżdżą do obleganych kurortów, inni wolą wypoczywać pośród łąk, pól i lasów, często w towarzystkie dzikich zwierząt. Jak odnaleźć i obserować interesujące nas gatunki?
rozwiń zwiń