X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
Audio
  • Sekrety gąsiorka (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Gąsiorek
GąsiorekFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com

shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Gąsiorki to niewielkie ptaki z jasnymi brzuszkami, szarymi czapeczkami, i co charakterystyczne - czarnymi "opaskami" na oczach. Takie "okulary przeciwsłoneczne" chronić mają przed nadmiarem światła i pozwalają na lepsze widzenie. Gąsiorki nie lubią miast i dużych aglomeracji, więc na co dzień spotkamy je najczęściej na wsiach, w młodych lasach, gdzie zakładają gniazda i żerują. - Ten niewielki ptaszek potrafi upolować nawet żaby, które są niewiele mniejsze od niego. Żywi się też nawet nornicami i myszami - opowiadała Magdalena Dziadosz ze stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>


pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?

Choć polskie określenie "gąsiorek" brzmi całkiem sympatycznie, po łacińsku ptak ten określany jest mianem "rzeźnika". I jak przekonuje Magdalena Dziadosz, ta nazwa dobrze oddaje jego charakter, bo ptaki te są świetnymi myśliwymi, a swoich ofiar wcale nie traktują łagodnie. - Czatują siedząc na gałęziach krzaków i znienacka atakują ofiary. A ponieważ nie są w stanie zjeść całego zwierzęcia na raz… nadziewają je na kolce na krzakach "na później" - tłumaczyła ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Mewy i ich przepis na życiowy sukces >>>

Odgłosy wydawane przez gąsiorki podobne są do tych, wydawanych przez gąsiory. Jednak ptaki te nie mają strun głosowych ani krtani. - Ten aparat głosowy zbudowany jest inaczej niż u ludzi. To, co u nas jest krtanią dolną, u nich stanowi worek, w którym znajdują się błony. Na skutek przechodzenia powietrza wydawany jest dźwięk - tłumaczyła ekspertka.

Jak tłumaczyła, to właśnie ta "konstrukcja" sprawia, że przedstawiciele niektórych gatunków ptaków potrafią śpiewać same ze sobą na dwa głosy. W rozmowie z Anną Hardej ekspertka zdradziła także, w jaki sposób ptaki przekazują sobie komunikaty i czy mają… słuch muzyczny.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
rozwiń zwiń