Dziwonia od wieków kolonizuje świat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 09:32
- Wszystko wskazuje na to, że dziwonie to ptaki azjatyckie, które zaczęły, w pewnym momencie, przesuwać swoje zasięgi na zachód - mówi Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia "Jestem na ptak". - Dziś nawet zdarzają się na wyspach brytyjskich - dodaje. 
Dziwonia
DziwoniaFoto: pixabay
pustułka miasto 1200.jpg
Pustułka rządzi miastem. Gdy śpiewa, inne ptaki milkną

Dziwonia to ptaszek z rodziny łuszczaków. Jest wielkości wróbla, ma szeroki dziób i charakterystycznie, czerwono upierzoną górną część ciała. - Dziwonia ma czerwoną głowę i pierś, takie karminowe, piękne - mówi Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia "Jestem na ptak". - Mówię oczywiście o samczykach dziwonii. One swoje piękne, mocne ubarwienie zyskują z czasem, gdy mają 3-4 lata - dodaje.   


Posłuchaj
03:44 czwórka ndt 11.09.2020 dziwonia 1.mp3 Jak wygląda dziwonia i gdzie zimuje - opowiada Jacek Karczewski z "Jestem na ptak" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Dziś dziwonia, która przyleciała do nas wiosną, szykuje się już do odlotu. Czeka ją długa i niebezpieczna droga, do dalekiego Iranu, do Indii. 

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków


To ptaszki, które lubią mieszkać na podmokłych terenach. Najłatwiej je spotkać w dolinach rzek, na mokrych łąkach z zakrzaczeniami. - Lubią wodę, myślę, że mogą żyć nawet w Warszawie, wzdłuż Wisły - mówi ekspert. 


Posłuchaj
02:56 czwórka ndt 11.09.2020 dziwonia 2.mp3 Gdzie można spotkać dziwonię i jak przygotowuje się do odlotu - opowiada Jacek Karczewski z "Jestem na ptak" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Czytaj także:

Dziś dziwonie pewnie są już w ruchu, odleciały w daleką podróż lub właśnie się do niej szykują. Jacek Karczewski podkreśla, że czas przygotowań do lotu u ptaków wędrownych jest zupełnie inny niż czas wiosenny, gdy śpiewają, samczyki prezentują swe wdzięki samiczkom. - Jesienią raczej jedzą, śpią, odpoczywają by nabrać sił przed drogą - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.23

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czego nie wiesz o życiu bociana czarnego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:27
Bocian czarny jest mniej znany niż jego biały kuzyn. Rzadziej je widujemy, bo nie budują gniazd przy domach, a w leśnych gęstwinach. Są zdecydowanie bardziej nieśmiałe od białych, choć ich pisklęta potrafią "przepędzać" nawet doświadczonych ornitologów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ma do zaoferowania polska śliwka?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:44
Początek września to doskonały czas dla amatorów owoców, a zwłaszcza śliwek. Właśnie zaczyna się sezon, który potrwa dobrych kilka tygodni. O tym, jakie korzyści daje nam ich jedzenie opowiada dietetyk Hanna Stolińska.
rozwiń zwiń