Gil jest z nami cały rok. To nie tylko zimowy ptaszek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 12:00
Przez chwilę mieliśmy w Polsce prawdziwą śnieżną zimę. Była to nie lada gratka dla tych, którzy podglądają świat ptaków. Czerwone brzuszki gilów na śniegu dostrzeżemy bez problemów, ale te ptaki mieszkają u nas też latem. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wildlife World/shutterstock.com

shutterstock czapla 1200.jpg
Czapla - miłośnik ryb, który stał się wrogiem wędkarzy


- Wydaje się, że gilów zimą jest więcej, ale to błędne myślenie. To ptak, który występuje u nas cały rok - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. - One nie przylatują do nas tylko na zimę, choć dużo osób tak sądzi. Zimą gile po prostu łatwiej dostrzec z powodu ich czerwonych, różowawych brzuchów. Gile prowadzą podczas wiosny i lata bardzo skryty tryb życia. Prawie w ogóle się nie pokazują. Jeśli budują gniazda, to maskują je tak, żeby potencjalny drapieżnik nie mógł go dostrzec. Gniazd nie budują wysoko - opowiada. 


Posłuchaj
03:27 czwórka ndt 22.01.2021 gil 1.mp3 Czy gile to zimowe ptaszki ? - opowiada Bartosz Popczyński, edukator leśny (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Gile należą do rodziny łuszczaków, którą charakteryzują krótkie, małe, ale bardzo mocne dzioby. - Zimą chętnie zjadają różnego rodzaju nasiona np. słonecznika. Bez problemu radzą sobie ze skorupkami - mówi ekspert. - Latem czy wiosną do swej diety włączają też owady - dodaje. 

Rodzina łuszczaków to nie jest rodzina śpiewaków, choć gile wydają swój charakterystyczny odgłos. Najczęściej usłyszymy go w lesie, choć i w mieście możemy je spotkać. - W miastach mieszkają głównie te gile, które przylatują do nas ze wschodu, na zimowiska. One są przyzwyczajone do obecności człowieka - wyjaśnia specjalista. 


kruk pixabay 1200x660.jpg
Inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Bardzo łatwo pomylić gila z ziębą. Kolorystycznie są one bardzo podobne, należą do tej samej rodziny, ale już ich śpiew i szczegółowy wygląd jest zupełnie inny. 

- Co ciekawe u gilów samice też śpiewają, co jest ewenementem w ptasim świecie - zauważą ekspert. 


Posłuchaj
02:57 czwórka ndt 22.01.2021 gil 2.mp3 Wygląd i głos gila - opowiada edukator leśny (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Gile to bardzo małe ptaszki, niewiele większe od wróbla. Bartosz Popczyński zdradza, że zdarzają się ptaki dwupłciowe, czyli takie które mają organy rozrodcze męskie i żeńskie. - Taki gil do połowy jest ubarwiony na różowo-czerwono, a druga jego część jest szara - podpowiada. 

Czytaj także:


shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem, jak żuraw

- Gile są kojarzone z czerwonymi brzuchami, ale to kolor samców, zaś samice najczęściej występują w kolorach brązowych - wyjaśnia Bartosz Popczyński.  - Łacińska nazwa tego ptaka pochodzi właśnie od jego umaszczenia: pyrros to po grecku czerwony, a łacińska nazwa gila to pyrula pyrula. Dzieci na lekcjach przyrodniczych gile nazywają jednak zupełnie inaczej - dodaje z uśmiechem. 


Posłuchaj
02:58 czwórka ndt 22.01.2021 gil 3.mp3 Skąd się wzięła nazwa gila? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Kolor brzuchów samców z tego gatunku to smakowity kąsek dla samiczek. Im bardziej intensywny kolor upierzenia, tym większym wzięciem cieszy się kandydat. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 6.19, 7.23, 8.25

pj/kul

Czytaj także

Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:15
Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać, to jeszcze są prawdziwymi domatorami - najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu. - Druga nazwa borsuka to jaźwiec, a jaźwa po staropolsku oznacza norę - tłumaczył Kacper Kowalczyk, znany z anteny Czwórki jako gospodarz poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelenie idą w konkury - dziwne odgłosy to nawoływanie łań

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:20
Z końcem września i w październiku osoby mieszkające blisko lasu mogą słyszeć donośne ryki rozchodzące się na wiele kilometrów. Przyczyną hałasu są jelenie, które rozpoczynają swój okres godowy zwany rykowiskiem.
rozwiń zwiń