Happysad "Bez cienia". Jak filmowcy weszli do pracowni malarza?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:44
"Bez cienia" to premierowy klip promujący jubileuszowe wydawnictwo zespołu Happysad "Odrzutowce i kowery". Ten teledysk jest opowieścią z malarskiej pracowni Nikodema Szewczyka, który jest autorem okładki albumu. 
Happysad 2020
Happysad 2020Foto: Karol Kacperski/mat pras.

mary spolsky 1200.jpg
"Ups!". Co wydarzyło się na planie klipu Mery Spolsky?

Okładka tej płyty jest bardzo charakterystyczna. Wyróżnia ją barwa, forma graficzna. Ten sam obraz możemy zobaczyć w klipie "Bez cienia", choć de facto jedynie w ostatnim ujęciu. 


Posłuchaj
07:45 czwórka ndt 01.10.2021.mp3 Jak powstał teledysk do singla "Bez cienia" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Całość tych teledysków jubileuszowych wynika z naszej burzy mózgów - mówi Jakub Kawalec, wokalista Happysad. - Na pewno Łukasz zaproponował Nikodema jako artystę, który zrobiłby okładkę. Dalej wymyśliliśmy, że fajnie by było tę okładkę zaprezentować już w pierwszym klipie, żeby taką fajną identyfikację zrobić - dodaje. 

Nikodem Szewczyk jest autorem okładki, ale i bohaterem tego pierwszego klipu. - Pamiętam pierwszy kontakt z Happysad. Siedziałem w domu, to był weekend. Dostałem wiadomość, w weekendy nie zawsze sprawdzam korespondencję. Tym razem zajrzałem. To był Łukasz Cegliński z Happysad, z pytaniem, czy nie zrobię im okładki - opowiada. - Ja kiedyś dużo słuchałem Happysad. Kopnął mnie ogromny zaszczyt. Zajawka była mocna - przyznaje. 

- Najpierw był pomysł takiego timelapsu: ktoś maluje coś i po czasie dowiadujemy się, co to jest, i widzimy artystę - mówi Kuba Kawalec. - Nikodem nie chciał się za bardzo na to zgodzić, zasłaniał się nieregularnym trybem pracy, dziwnym procesem tworzenia - dodaje. 

- Proces twórczy jest dla mnie dość intymny. Na samym początku nie do końca chciałem, by to było ukazane - wyjaśnia artysta. - Później zmieniliśmy koncept. Najpierw miałem namalować ten obraz, a do teledysku użyliśmy płótna roboczego. Ja sobie malowałem coś podobnego do tego finalnego obrazu i w ostatnim kadrze podmieniliśmy robocze płótno na obraz właściwy - zdradza. 

Happysad - Bez cienia/happysad


happysad 663.JPG
Odrzutowce i kowery. 20 lat zespołu Happysad w piosenkach

Kuba Kawalec przyznaje, że rozumie Nikodema Szewczyka i intymność procesu twórczego. - To czuć też podczas tworzenia piosenek - wyjaśnia. 

W teledysku "Bez cienia" udało się jednak wszystko zgrać. Pogodzić obawy Nikodema z oczekiwaniami członków zespołu. - W naszej wyobraźni pomysł ukazania pracy twórczej był bardzo atrakcyjnym pomysłem - mówi muzyk. - Tak to po części wyszło. Obraz istnieje naprawdę, pewnie wystawimy go na licytację w odpowiednim momencie - zdradza. 

Podczas tworzenia obrazu słuchałem tego singla. U podstaw jestem ekspresjonistą, maluję emocjami, o tym co mi siedzi w głowie. Słuchając tej piosenki mogłem oddać jej ducha  Nikodem Szewczyk

Podmiotem lirycznym tego klipu miał być obraz. Reżyserowi udało się zrealizować pomysł zespołu, choć odszedł od klasycznego timelapsu. - Dobrze mi się pracowało, bez spiny - przyznaje malarz. - Pracowaliśmy dwa dni, było sporo roboty - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.10.2021

Godzina emisji: 6.27

pj

Czytaj także

The Beatles "Strawberry Fields Forever" - historia teledysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 15:15
Sceny bez chronologii, noc przenikająca się z dniem, sekwencje pokazane od tyłu, liczne zbliżenia i cięcia. One stworzyły niecodzienny, psychodeliczny klimat, który idealnie pasuje do utworu "Strawberry Fields Forever" Beatlesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nirvana. 30-lecie albumu "Nevermind" - tajemnice klipów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:00
30 lat temu "Nevermind", druga płyta Nirvany, pojawiła się na rynku fonograficznym. Towarzyszą jej cztery klipy, trzy z nich nakręcił Kevin Kerslake. 
rozwiń zwiń