Cukier od kulis. Jak powstał klip do "12 małp"?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:00
Zespół Cukier jest synonimem współczesnego eklektyzmu w muzyce. Na ich najnowszej płycie "CK Anderson" znalazł się utwór "12 map" z intrygującym teledyskiem.
Cukier
CukierFoto: mat. pras. / Wojciech Trusewicz

cukier 1200.jpg
Cukier i ich "CK Anderson": niesiemy muzyczne prawdy uniwersalne

"12 małp" jest kasandryczną wizją pełnej cyfryzacji ludzkości, inwigilacji i braku prywatności. Wydźwięk utworu dodatkowo potęguje teledysk, za którego pomysł i przygotowanie - jak w przypadku wideo do dwóch wcześniejszych singli - odpowiada Coolkolektyw.

Posłuchaj
06:54 czwórka cukier 12małp all 30 lipiec 2021 07_16_53.mp3 O powstawaniu klipu do singla "12 małp" opowiadają Amadeusz Krebs i Bartek Caboń z duetu Cukier (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Amadeusz Krebs i Bartek Caboń w klipie pokazują nam postać, którą "może być tak naprawdę każdy z nas", a inspiracją do stworzenia produkcji był amerykański film pod tym samym tytułem z lat 90. ubiegłego wieku. - Gdy go oglądaliśmy dawno temu, wszystko co tam się dzieje, wydawało nam się bardzo nieprawdopodobne, a teraz okazuje się, że jesteśmy blisko takich wydarzeń - mówili muzycy. - W tym filmie tytułowe 12 małp było tajnym stowarzyszeniem, które kontroluje świat, a które ostatecznie okazało się wielką pomyłką. To można odnieść do dzisiejszych realiów - podkreślali w rozmowie z Czwórką. 

Sprawdź także:

Jak tłumaczyli, każdy klip powstający do utworów Cukru jest w dużej mierze oparty na ich autorskich pomysłach. - Choć oczywiście przeprowadzamy wraz z reżyserem burzę mózgów - opowiadali goście Czwórki. ak podkreslali, klip do "12 małp" jest podsumowaniem płyty. - Cała płyta jest utrzymana w klimacie "korpo". Tu pojawia się też postać Andersona, który jest człowiekiem zagubionym, z innego czasu, a próbuje się odnaleźć i znaleźć swoje miejsce. Współczesna rzeczywistość jednak go przytłacza, świat skupiony wokół social mediów nie jest jego światem - mówili. 

Źr. KayaxTV - Cukier - 12 małp (Official Video)

Czytaj także:

Główną rolę w teledysku zagrał Michał Włodarczyk, na planie było także wielu statystów i znajomych muzyków. Sami artyści duetu pokazywani są rzadko. - To celowy zabieg. Zależało nam przede wszystkim na fabule i na tym, by nasz klip był o czymś. Nie mamy "parcia na szkło" - mówili. Kręcenie klipu trwało jeden dzień i jak podkreślali goście Czwórki, wszystko na planie filmowym odbywało się na czas. - Część zdjęć - oczywiście te, które wyszły najlepiej - kręcona była na "nielegalu" - dodali muzycy. 

*** 

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Szymon Jaworski

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Fish and chips - jak przyrządzić w domu brytyjską klasykę?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 09:30
Fish and chips, czyli ryba w panierce podawana z frytkami, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich potraw. Jak podkreśla mistrzyni kuchni Alicja Strasburger, każdy, kto wybrał się na Wyspy, powinien choć raz jej spróbować. - To kultowe danie - mówiła gość Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry kulinarne. "Tu ogranicza cię tylko wyobraźnia"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 15:36
Gry kulinarne cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre pozwalają stworzyć własną sieć restauracji, a inne - poczuć się jak prawdziwy szef kuchni, albo po prostu... poeksperymentować z gotowaniem.
rozwiń zwiń