Niebieskie strefy. Gdzie i jak żyją długowieczni?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 09:59
W długowieczności nie chodzi o to, żeby żyć 100 lat czy więcej, lecz o to, żeby długie lata przeżyć w szczęściu i zdrowiu. To właśnie łączy mieszkańców tzw. niebieskich stref, które rozsiane są po świecie. 
W długowieczności chodzi o to, by żyć jak najdłużej w szczęściu i zdrowiu
W długowieczności chodzi o to, by żyć jak najdłużej w szczęściu i zdrowiu Foto: Balazs Kovacs Images/ Shutterstock

Niebieskie strefy na naszej planecie to regiony, w których ludzie dożywają 100 lat, a nawet więcej. To też miejsca z najwyższą przewidywaną długością życia. Do tej grupy zaliczane są: region Barbagia na Sardynii, wyspa Ikaria w Grecji, półwysep Nicoya w Kostaryce, miasto Loma Linda w Kalifornii i wyspa Okinawa w Japonii. Niestety niebieską strefą nie jest Polska, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz kraj nią został, wystarczy tylko zmienić kilka nawyków. Do długowieczności zbliżają nas, lub oddalają od niej, codzienne wybory.

Wśród nawyków "długowiecznych" odnajdujemy odpowiednią dietę, ruch, dobre nastawienie, a także kontakt z ludźmi. - Społeczność, w której się wychowujemy, w której mieszkamy, znajomości, które pielęgnujemy, dużo bliskich osób wokół siebie to rzeczy niezwykle istotne - mówi Marta Zinkiewicz. - W rejonach niebieskich rodzina jest bardzo ważna. Przykładem może tu być grecka Ikaria, gdzie życie rodzinne jest niezwykle istotne - dodaje. 

Na dietę długowiecznych zwraca uwagę Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny. - Przede wszystkim widzimy dużą konsumpcję pokarmów pochodzenia roślinnego - mówi. - W diecie mieszkańców niebieskich stref znajduje się duża ilość warzyw i owoców w postaci świeżej. Pojawiają się też niesolone i niesłodzone orzechy, nasiona, pestki, rośliny strączkowe - jak bób, fasola, ciecierzyca - gruboziarniste produkty zbożowe, duża ilość ziół świeżych i suszonych, a także ryby i owoce morza - dodaje. 

Ta dieta najbardziej przypomina dietę śródziemnomorską. 


Posłuchaj
07:56 czwórka ndt 03.06.2022 długowieczność.mp3 Czym są niebieskie strefy i jakie są sposoby na długowieczność? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Z dietą i dobrym samopoczuciem związany jest też ruch. - Tu chodzi o spontaniczną aktywność fizyczną - zauważą dietetyk. - Ona koncentruje się na spacerach, przemieszczaniu się pieszo, pracach manualnych w domu i ogrodzie. To absolutna podstawa - dodaje. 

Mateusz Durbas zauważa, że mieszkańcy niebieskich stref nie są maratończykami, nie trenują sportów ultrawytrzymałościowych czy siłowych. 

Kolejnym nawykiem, który może nas doprowadzić do długowieczności, są cele. - To nie musi być nic wielkiego. Ważne, że wstajemy rano i wiemy, dla kogo żyjemy, wiemy, co chcemy danego dnia osiągnąć, mamy pozytywne nastawienie - tłumaczy Marta Zinkiewicz. 

Długowieczności sprzyjają też m.in. medytacja i czytanie, relaks. - W części niebieskich stref obowiązuje tzw. happy hour - zdradza reporterka Czwórki. - To godzina wyłącznie dla nas, np. na posiłek z rodziną czy czytanie książki, coś, co robimy tylko dla siebie, dla przyjemności - dodaje. 

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 7.26

pj

Czytaj także

Najprzyjaźniejsze kraje - Portugalia wygrywa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 11:20
Expat Insider 2021 to ranking, który prezentuje najbardziej przyjazne kraje na świecie. Sprawdzamy, gdzie według ankietowanych najlepiej zamieszkać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

27 maja - Międzynarodowy Dzień Sąsiada. Jak świętować?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 13:02
Mamy różne doświadczenia z sąsiadami - i te dobre, i te nie najlepsze. Jak przekonuje Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz z Urzędu m.st. Warszawy, warto zadbać o relacje międzysąsiedzkie nie tylko 27 maja, w Dniu Sąsiada, ale także na co dzień.
rozwiń zwiń