City break w Neapolu. Dlaczego warto go "zobaczyć i umrzeć"?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 13:00
Neapol to miasto z jedną z największych starówek w Europie wybudowane u stóp Wezuwiusza, do którego warto się udać, żeby złapać trochę promieni słońca. 
Widok na Neapol
Widok na NeapolFoto: Shutterstoc.com/Pani Garmyder

Nawigację ustawiamy na stolicę pizzy, a naszymi przewodniczkami są Anna Hołubińska i Renata Toboła, autorki bloga Follow My Flow. Słynne powiedzenie "Zobaczyć Neapol i umrzeć" ma różne wersje. - Jedna z nich mówi, że Goethe wypowiedział te słowa pełen zachwytu nad zabytkami i architekturą Neapolu - mówią blogerki. - Inni twierdzą, że używamy go ponieważ w Neapolu jest brudno, co było związane było w przeszłości z licznymi chorobami i epidemiami, które to miasto trawiły.

"Na każdą kieszeń"

Do Neapolu, w marcu polecimy już za 240 złotych w obie strony. - Najdroższe bilety są przed rozpoczęciem weekendu - zauważają podróżniczki. - Najlepsze oferty możemy znaleźć wylatując np. w poniedziałek, wtorek czy środę. Wtedy bilety są zdecydowanie tańsze.

Jak mówią nasze przewodniczki, Neapol jest miastem studenckim, baza noclegowa jest więc szeroka i dostosowana "na każdą kieszeń", znajdziemy tu więc hostele nawet od 15 EU. Wstępy do obiektów muzealnych kosztują do 9 Euro, a większość kościołów można oglądać za darmo.


Starówka i zamki

Zwiedzanie warto zacząć od Centro Storico, czyli największej starówki w Europie. - Tu jest tak naprawdę serce tego miasta i tutaj znajduje się słynna katedra świętego Januarego, czyli Duomo di Napoli - opowiadają rozmówczynie Oliwii Krettek. - Znana jest ona z tego, że tutaj dokonuje się słynny cud przemienienia krwi świętego Januarego. Jest on związany z bardzo wieloma przesądami. Między innymi z tym, że jeżeli krew się nie przemieni i nie będzie płynna, to miasto czeka straszna zagłada albo kataklizm.

W centrum znajduje się także pierwszy z siedmiu zamków, z których słynie Neapol - Castel Capuano. Obok niego można podziwiać m.in. Zamek Sant'Elmo, malowniczo położony na wzgórzu Vomero, skąd rozpościera się piękny widok na Zatokę Neapolitańską. Wśród punktów obowiązkowych do zobaczenia jest także Palazzo Reale di Napoli, czyli Pałac Królewski, a także słynny Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, która mówi, że w jego podziemiach znajduje się jajko i tak długo, jak nie zostanie rozbite, tak długo Neapol będzie cieszył dobrobytem.

Źr. Youtube/10 BEST Things To Do In Naples | What To Do In Naples


- Bardzo polecamy wizytę w Muzeum Archeologicznym, dlatego, że jest to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów archeologicznych świata. Mamy tutaj jedne z największych zbiorów zabytków greckich, rzymskich, a także egipskich - opowiadają podróżniczki. - Z tym muzeum wiąże się ciekawostka. Można w nim oglądać tajemny pokój gabinet sekretów, gdzie znajdują się tylko i wyłącznie eksponaty związane z życiem erotycznym starożytnych Rzymian, którzy mieszkali w Pompejach.

Warto też odwiedzić dzielnicę hiszpańską Quartieri Spagnoli, nazwaną tak dlatego, że swego czasu stacjonowali w niej żołnierze hiszpańscy. Wśród malowniczych uliczek znajdziemy tam zabytkowe kościoły, restauracje i pizzerie, a także liczne budynki miejscowych uczelni. Bezpośrednio z dzielnicy hiszpańskiej schodzimy na wybrzeże.

Sprawdź też:


Słynna pizza

W Neapolu koniecznie trzeba spróbować najsłynniejszej pizzy świata Margherity, nazwanej tak na cześć królowej Włoch. - Będąc w Neapolu, królowa Margherita, poprosiła o danie, które jedzą jej poddani. Jeden z kucharzy zaserwował jej właśnie pizzę - tłumaczą rozmówczynie Oliwii Krettek. - Bardzo proste danie, czyli dużo czerwonego sosu ze świeżych pomidorków, na to plasterek mozzarelli i listek bazylii. Oczywiście to są kolory włoskiej flagi. Tutaj warto zaznaczyć, że królowa była tak urzeczona smakiem i wyglądem tego dania, że zgodziła się na to, żeby właśnie nazwać je swoim imieniem.


Posłuchaj
10:31 CZWORKA/Najlepszy Dzień Tygodnia - City break Neapol 10.03.2023.mp3 City break w Neapolu - co warto zobaczyć? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 7.15

aw/kd

Czytaj także

Malta na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 11:10
Tym razem nawigację ustawiamy na wyspę kameleonów i wiecznego słońca. Z jednej strony na Malcie możemy zaplanować imprezy do rana, a z drugiej - mamy możliwość ucieczki na mniejszą wyspę Gozo, żeby zobaczyć świątynie sprzed tysięcy lat i nieco odsapnąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break w Paryżu. Od wieży Eiffla, po cmentarne legendy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 08:00
Miasto miłości, świateł i muzeów. Możemy tam zjeść kasztany i podziwiać panoramę z wysokości 300 metrów, a na dworcu kolejowym grać na pianinie. - Do Paryża warto wybrać się na więcej niż jeden weekend, ale pamiętajmy, że zwiedzanie tamtejszych muzeów nie jest tanie - mówiły podróżniczki Anna Hołubińska i Renata Toboła.
rozwiń zwiń