Orientalny mix. City break w Baku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 09:50
Nowoczesność przenikająca się z tradycją, wspaniała, fantazyjna architektura i największy port nad Morzem Kaspijskim - zapraszamy do Baku.
Baku leży nad Morzem Kaspijskim
Baku leży nad Morzem KaspijskimFoto: shutterstock/saiko3p

Tym razem w cyklu "City break" ruszamy do stolicy Azerbejdżanu - Baku. Dzięki uruchomionym niedawno połączeniom do Baku możemy latać bezpośrednio z Warszawy. Od celu naszej podróży dzielą nas zaledwie cztery godziny lotu, a w ramach promocji bilety są dostępne już za 500 zł w obydwie strony.

 

Atrakcyjne ceny

- Na zwiedzanie najważniejszych atrakcji Baku wystarczą dwa dni, jednak ze względu na długość lotu lepiej sobie przedłużyć weekend - radzi Monika Kupryjaniuk, autorka bloga podróżniczego. Z lotniska do miasta można dostać się autobusem, ale można także skorzystać z taksówek. - Może to dalekie od budżetowego podróżowania, ale Azerbejdżan słynie z pól naftowych, więc paliwo jest tam bardzo tanie. Kosztuje nawet trzy razy mniej niż w Polsce - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - Za przejazd z lotniska zapłacimy równowartość ok. 20 zł.

Azerbejdżan jest dla Polaków atrakcyjny cenowo także pod innym względami. Koszt noclegu to kwota od 50 do 200 zł. W tej ostatniej opcji możemy liczyć na komfortowy hotel ze śniadaniem w centrum miasta.


Nowoczesność i orient

Kraj ten kojarzy nam się z konfliktami zbrojnymi, jednak, jak zapewnia podróżniczka, jest to miejsce bezpieczne dla turystów. Należy się tylko stosować do zasad i wymogów związanych z kulturą i religią.

W stolicy najbogatszego państwa Kaukazu jest co zwiedzać. Możemy obejrzeć nowoczesne budynki o fantazyjnych kształtach, takie jak znane Flame Towers, ale także architekturę pochodzącą z XII wieku. - Na pewno warto zobaczyć Stare Miasto. Tam głównymi punktami jest Baszta Dziewicza i Pałac Szachów Szyrwanu - wymienia blogerka. - Są też imponujące meczety i hammamy. Warto się wybrać na spacer bulwarem wzdłuż Morza Kaspijskiego. Tam oprócz największego nad tym morzem portu, możemy odwiedzić Muzeum Dywanów, którego siedziba ma kształt… zwiniętego dywanu.


Źr. Youtube/10 Best Places To Visit In Baku Azerbaijan | Top Tourist Attractions In Baku | TravelDham


Polski ślad

W Baku swój ślad zostawili także polscy architekci, którzy na przełomie XIX i XX wieku byli angażowani do projektowania m.in. rezydencji i pałaców bogatych przemysłowców naftowych. Angażowani byli ze względu na umiejętność fantastycznego łączenia klasycznej architektury z wpływami orientalnymi.

- Obowiązkowym miejscem jest Centrum Heydara Aliyeva, które nosi imię byłego prezydenta Azerbejdżanu - opowiada Monika Kupryjaniuk. - Budynek jest ciekawy pod względem architektonicznym, a odwiedzając go, możemy zapoznać się z historią i kulturą kraju.


Posłuchaj
09:19 Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia Baku city break 02.12.2022.mp3 Oliwia Krettek zaprasza na city break do Baku (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Wielokulturowa kuchnia

Kuchnia azerska to miks kuchni Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Kaukazu. - Jest bardzo smaczna. Popularnym daniem są dolmy, czyli faszerowane ryżem i mięsem liście winogron, albo warzywa takie jak papryka czy pomidory - mówi blogerka. - Warto także spróbować sałatki mangal z opiekanego bakłażana, pomidora i papryki z przyprawami, a także phlov, czyli potrawki z ryżu, mięsa i warzyw. Na deser baklava i bardzo słodkie konfitury.   

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.12.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/kor

 

Czytaj także

City Break. Praga - "najlepsza aktorka wśród miast"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:15
Do wyjazdu do Pragi nikogo nie trzeba długo przekonywać. To miasto uwielbiają też filmowcy! Oliwia Krettek zaprasza na city break do stolicy Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kowno - Europejska Stolica Kultury i miasto Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:15
Miasto diabłów, street artu, pięknej natury oraz wielu wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna Europejska Stolica Kultury określana jest jako najbardziej litewskie miasto, jest także związana z Adamem Mickiewiczem. Wraz z Oliwią Krettek zapraszamy na city break do Kowna.
rozwiń zwiń