Dookoła Europy. Dokąd pojechać w 2023 roku?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:20
W lecie dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk przejechała Płw. Skandynawski. Kiedy w Polsce robiło się chłodniej, uciekała nad Morze Śródziemne. - Wybrałam miasta, które może staną się dla Was przystankami w przyszłorocznych podróżach - zapowiada.
Taormina słynie z zachwycających widoków
Taormina słynie z zachwycających widokówFoto: Romas_Photo/Shutterstock

Helsinki - miasto do odpoczywania

- Moje wyobrażenie o Helsinkach wzięło się z filmu Jima Jarmuscha "Noc na ziemi" i było dość dojmujące. Postanowiłam doświadczyć "fińskiego marazmu" i smutku, który bił z tego obrazu. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna i dziś, kiedy myślę o Helsinkach, to myślę o relaksie i odpoczynku - wspomina podróżniczka. - To miasto jest uporządkowane i dobrze skomunikowane, ale potrafi też zaskoczyć. Na przykład kościołem ukrytym wewnątrz skały z zupełnie nietypowym podejściem do architektury sakralnej i Suomenlinną, wyspą, na którą płynie się tramwajem wodnym. Znajduje się wiele tras rowerowych i pieszych, kilka muzeów, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym można odetchnąć i odpocząć. 

Helsinki Helsinki

Saloniki - nie-greckie wakacje

- Kiedy myślę o wakacjach w Grecji, to przed oczami mam skutery w wąskich uliczkach, balkony na całą długość budynków i smażonej fecie w cieście filo - opowiada Martyna Matwiejuk. Pierwszym miejscem, które odwiedziła w Grecji, były Saloniki. - Miałam okazję zobaczyć, jak żyje prawdziwe, duże, greckie miasto. Saloniki pełne są bałkańskiego dystansu, więc niektórym może być ciężko odnaleźć się w zgiełku i bałaganie. Mnie spodobały się z trzech powodów. Po pierwsze: było to najtańsze miejsce, które odwiedziłam w Grecji, po drugie: to miasto portowe, więc można spacerować wzdłuż wybrzeża, po trzecie - Saloniki to świetna baza wypadowa - dodaje dziennikarka i poleca wizytę w Heptapyrgionie - 10-cio wieżowej, wielkiej twierdzy o charakterze militarnym i obronnym, w której do 1899 roku znajdowało się więzienie. Tuż obok niej działa dziś kawiarnia, która kiedyś była pubem dla strażników więziennych i wypożyczalnią kapeluszy.


W audycji odwiedzimy miejsce o burzliwej historii, które leży nad morzem, w strefie klimatu śródziemnomorskiego W audycji odwiedzimy miejsce o burzliwej historii, które leży nad morzem, w strefie klimatu śródziemnomorskiego
Posłuchaj
16:47 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - podsumowanie 31.12.2022.mp3 Martyna Matwiejuk o najciekawszych miejscach w Europie, które odwiedziła w 2022 roku (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

Kwadrans dla Tallina

- Tallin chce być miastem 15-minutowym. To jest koncepcja, która zakłada, że każdy mieszkaniec w ciągu 15 minut może dotrzeć do wszystkich potrzebnych miejsc użyteczności publicznej takich jak szkoła, sklep czy szpital - tłumaczy gospodyni audycji. - Tallin jest także pierwszą stolicą europejską, która wprowadziła darmową komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców. Tallin jest świetną bazą wypadową do wycieczek. Można stamtąd pojechać m.in. nad pobliski wodospad Jägala. W okolicach Tallina znajduje się także największy Park Narodowy Lahemaa, który łączy las, bagno, plażę i morze. Ze stolicy Estonii jest niedaleko do Helsinek, bo tylko 80 km. Najłatwiej dostać się tam promem.


Tallin Tallin

Sprawdź też:

Smak panini z Syrakuz

Sycylia to wyspa, która dzięki serialowi "Biały Lotos 2" ma szansę stać się jednym z najpopularniejszych wakacyjnych miejsc w 2023 roku. A zwłaszcza Taormina, w której dzieje się akcja serialu. Natomiast dla Martyny Matwiejuk największym zaskoczeniem były Syrakuzy, które jak dotąd uważała za „pechowe miasto”. - Moja pierwsza wizyta zakończyła się na posterunku policji, ale postanowiłam dać Syrakuzom drugą szansę - wyjaśnia autorka audycji. - Wybrałam się w rejs po Morzu Jońskim i zwiedziłam Ortigię - historyczne centrum Syrakuz, zwane też po prostu Starym Miastem. Na obszarze pół kilometra kwadratowego mieszczi się dwa i pół tysiąca lat historii - z przepięknym Piazza del Duomo, którego ozdobą jest katedra Santa Maria delle Colonne oraz niezwykłym targiem ulicznym Ortigia Street Market, na którym jadłam najsłynniejsze na Sycylii panini. Trzeba było odstać swoje w kolejce, ale smak kanapek, które przyrządzał Andrea Borderi, zostanie ze mną na zawsze. 


Syrakuzy na Sycylii Syrakuzy na Sycylii

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 10.12

kul


Czytaj także

Podróże szlakiem miejsc nieoczywistych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 15:11
- Warto czasem zejść z utartych turystycznych szlaków. Chcę zachęcić, aby podróżując, stworzyć plan ramowy i zostawić miejsce na to, co niezaplanowane - mówi dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk. - Dzięki temu czasem przygody przychodzą do nas same. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Urodziłem się w leśniczówce". Piotr Horzela - podróżnik i "opowiadacz lasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 11:30
- Spotkanie ze zwierzętami w lesie trzeba sobie wychodzić, wyczekać albo wysiedzieć. Trenując przy tym pokłady cierpliwości - opowiada podróżnik i znawca lasów Piotr Horzela.    
rozwiń zwiń