Czas studniówek to pora na szukanie kreacji. Może ta najlepsza wisi już w naszej szafie?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 12:26
Styczeń to dla wielu maturzystów czas przygotowań do najważniejszej szkolnej imprezy - studniówki. I choć wciąż trwa walka z pandemią COVID-19, to większość szkół średnich decyduje się na organizację tego wyjątkowego balu. A jaki styl króluje w kreacjach studniówkowych w 2022 roku?
Studniówka to najważniejsza impreza w szkole średniej
Studniówka to najważniejsza impreza w szkole średniejFoto: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

Już w sobotę studniówka odbędzie się w Liceum nr 3 w Wołominie. Jedna z mam z komitetu organizacyjnego Dorota Smolarek zdradza, że w ich wypadku sala, DJ, fotograf czy kamerzysta zostali umówieni już we wrześniu. - Do organizacji studniówki podchodziliśmy od początku z nadzieją, że się uda, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów - zdradza. - Zebraliśmy opinie rodziców i uczniów z zeszłych lat. Ich pytaliśmy o polecenie sali czy DJ-a - dodaje. 

W organizację muzycznej oprawy studniówki włączyli się uczniowie, m.in. Piotr, syn pani Doroty. - Muzycznie będzie to, czego dziś słucha młodzież. Dużo muzyki polskiego pochodzenia, rapu, przeboje na czasie. Nie zabraknie hitów i muzyki zagranicznej. Będzie to duża mieszanka stylów, by każdy znalazł coś dla siebie - dodaje. 

Dorota Smolarek zdradza, że koszt studniówkowego "talerzyka" waha się od 140 do 200 złotych za osobę, w zależności od ilości ciepłych dań. Rodzice doskonale wiedzą, że wydatków związanych ze studniówką jest więcej. Panowie inwestują w pierwsze garnitury, a dziewczyny w sukienki, makijaż czy fryzjera. 

Studniówka zero waste

Stylistka Karolina Domaradzka podpowiada jednak, że wydatki można zmniejszyć, a kreacji studniówkowej poszukać w swojej szafie, szafie mamy czy koleżanki. - Zero waste na studniówce to nie wstyd - podkreśla. - Polecam wykorzystanie starych ubrań, to jest w dobrym guście. Chodzi o to, by zamykać drugi obieg produktów własnymi siłami. Dobrze jest wykorzystywać rzeczy wielokrotnie - wyjaśnia. 

Stare wciąż dobre

Gość Czwórki przypomina, że moda cały czas zatacza koło, odnosi się do przeszłości i czerpie z niej. - Aktualnie najmodniejszym trendem jest ten, który mówi, by włożyć to, w czym czujemy się dobrze. Gdy mamy dobre samopoczucie, czujemy się komfortowo, to i nasza kreacja inaczej na nas wygląda - tłumaczy. 

Wokół balu studniówkowego krąży wiele przesądów. Jeden z nich mówi, że panowie powinni koniecznie mieć nowe garnitury, by te nasiąkły dobrą, imprezową atmosferą, miłymi wspomnieniami. Inny zwraca uwagę, by koniecznie mieć coś pożyczonego, a im więcej pożyczonych rzeczy, tym lepiej. - Ja bym odchodziła od przesądów i oddała się trendowi zero waste, by szukać czegoś w szafach i ćwiczyć w ten sposób swoją kreatywność. 

Poważne kolory zamień na wzory

Kiedyś na studniówkach obowiązywał strój galowy. Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Dziś liczy się moda i aktualne trendy. - Na studniówkach od lat królują ciemne stonowane kolory: zielenie, bordo, czerwienie, czarny, granat - wymienia stylistka. - Mało widzę wzorów. Zachęcałabym do poszukiwania sukienek albo np. garniturów, które same niosą więcej zabawy - kwiatów, wzorów. Nie warto zaczynać dorosłego życia od wciskania się w uniform - radzi. 


Posłuchaj
21:41 czwórka ndt 21.01.2022.mp3 Jakie trendy studniówkowe panują w 2022 roku? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Tworząc swoją kreację studniówkową, można też ruszyć głową, inspirować się przeróżnymi trendami. - Moim zdaniem każda forma ekspresji samego siebie jest dozwolona. Oczywiście należy to robić z pewnym szacunkiem do wydarzenia i innych gości - mówi Karolina Domaradzka. - Uważam, że jeśli ktoś chce założyć dresowe spodnie i wystylizować je, to taki outfit też jest ok. Taki trend widać też na pokazach mody - dodaje. 

Stylistka dzieli się też spostrzeżeniem, że nie warto zbyt mocno układać fryzury, bo wygląda to bardzo nienaturalnie. A dziś trendem jest naturalny wygląd, lekko rozwiane włosy. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Dla kogo są studniówki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:22
W dzisiejszych czasach okazji do hucznego świętowania jest więcej niż tylko sylwester czy urodziny. Skoro bawić można się w każdy weekend, po co wciąż młodym są studniówki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń