Czym różnią się od siebie właściciele psów i kotów?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 13:10
Wybór psa lub kota na swojego towarzysza to nie tylko kwestia naszego gustu, ale głównie cech charakteru i życiowej sytuacji. - Koty wybierają częściej osoby, które nie mają czasu na codzienne spacery - wyliczała reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz. 
Pies jest społecznie bardziej osadzony w naszym gospodarstwie domowym. Kot zaś zawsze pozostaje kotem.
Pies jest społecznie bardziej osadzony w naszym gospodarstwie domowym. Kot zaś zawsze pozostaje kotem.Foto: Shutterstock.com

Jak wynika z badań Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych Caroll University ze stanu Wisconsin, wybory dotyczące posiadania tych zwierząt są uwarunkowane nie tylko gustem, bądź względami estetycznymi, ale także cechami charakteru właściciela. 

Koty w większości są samotnikami, aktywnymi głównie w nocy, to drapieżnicy, którzy jednocześnie pozostają niezwykle wrażliwi na zmiany i otoczenie. Dlatego też, jak się okazuje, na swoich towarzyszy te zwierzaki wybierają ludzie emocjonalni, czasem neurotyczni, ale przede wszystkim ciekawi różnych doświadczeń. Kociarze mają mieć niekonwencjonalne poglądy i uwielbiać przygody, bywają także ludźmi zapracowanymi, przez co nie mają czasu na regularne spacery z pupilem. Posiadacze psów zaś są podobno bardziej towarzyscy, otwarci i chętni do angażowania się w akcje społeczne. 

- Wielbiciele kotów są bardziej introwertyczni, rzadziej też decydują się na posiadanie innych zwierząt - podkreślała Paulina Grzybowska, redaktor prowadząca w serwisie Zwierzaki.pl. - Kociarze, według badań, uznawani są za ludzi mniej skłonnych do kompromisów i osoby przywiązane do swoich opinii.

Czytaj także:

Jak podkreślała ekspert, psy na swoich towarzyszy wybierają osoby, które chętnie przejmują inicjatywę i organizują przeróżne spotkania w gronie znajomych i przyjaciół. - Jednym z powodów może być fakt, że te czworonogi zabieramy ze sobą na wszelkie wyjazdy czy szkolenia, dlatego zwierzęta te są już czymś "normalnym" w przestrzeni publicznej. Wraz z opiekunami wchodzą do restauracji, czy nawet do muzeów, są także najczęściej bez problemów przyjmowane w hotelach - wyliczała gość Czwórki.

Posłuchaj
04:47 _PR4_AAC 2022_09_23-08-33-46.mp3 Czym różnią się od siebie właściciele psów i kotów? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz "RAU" Rałowski i jego autorska selekcja muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 15:30
Zapraszamy na dawkę dźwięków intrygujących, oryginalnych, ale i przystępnych. Tomasz "RAU" Rałowski przedstawi swoją selekcję hitów na wrzesień.
rozwiń zwiń