Sałaj i Wojciechowski o filmie "Święta inaczej". "To wyjątkowe wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 13:40
Głowny bohater, zamiast celebrować święta w tradycyjnej atmosferze, rzuca wszystko i wyjeżdża w nieznane. - Zrobiliśmy film drogi, to jest fenomenalne - mówili w Czwórce Oskar Wojciechowski, Antoni Sałaj, aktorzy, których zobaczymy w filmie "Święta inaczej". 
Antoni Sałaj i Oskar Wojciechowski podczas premiery filmu Święta inaczej.
Antoni Sałaj i Oskar Wojciechowski podczas premiery filmu Święta inaczej".Foto: FOTON/PAP

Bohater filmu Patricka Yoki po raz pierwszy od lat nie robi tego, co powinien, tylko to, na co naprawdę ma ochotę. W te święta nic nie będzie takie jak dotąd, świat stanie na głowie, a nawet najskrytsze marzenia okażą się zaskakująco realne. - Gram Doriana, syna głównej bohaterki, który jest troszkę odsunięty od społeczeństwa, nie ma kolegów. Od początku próbowałem go zrozumieć i ułożyć sobie to, co robi w jedną całość - opowiadał Oskar Wojciechowski. Jak podkreślał, jego postać ewoluuje. - . Z jednej strony nie przeżywa on tego, co się dzieje wokoło, ale z drogiej - to w nim siedzi. Z mojej perspektywy dobrze się złożyło, że zaczęliśmy kręcić zdjęcia od końca - podkreślał gość Czwórki. 

Premierę filmu zaplanowano na 25 listopada. W rolach głównych wystąpili także m.in. Daria Widawska, Karol Dziuba, czy Adam Zdrójkowski. Jak mówił Antoni Sałaj - odtwórca roli Wowy, ciekawym, a jednocześnie trudnym aktorko elementem w trakcie kręcenia tego filmu było "wejście wydarzeń z zewnątrz". - To było duże zadanie: zarażanie empatią ze względu na zbliżające się święta. Pod tym względem ten film urósł dla mnie do niebotycznych rozmiarów - tłumaczył aktor. 

Źr. Youtube.pl/Kino Helios

Wowa to początkujący taksówkacz z Ukrainy. - Wspina się po swojej drabinie, choć nie jestem pewien czy to jest praca, którą chce wykonywać. Jest molem książkowym i ma zadatki na detektywa, i ma wykształcenie doktorskie - mówił Antoni Sałaj. Aktor, przygotowywał się do tej roli, ucząc się m.in. języka ukraińskiego. - Równie dobrze można było wziąć rdzennego mieszkańca Ukrainy, ale padło na mnie i dla mnie to było bardzo ciekawe wyzwanie - podkreślał. 

Posłuchaj
11:17 święta inaczej PR4_AAC 2022_11_25-08-26-45.mp3 Antoni Sałaj i Oskar Wojciechowski o filmie Święta inaczej" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

"Święta inaczej" to nie tylko komedia. Jak wspominał Oskar Wojciechowski, to film "robiony na poważnie", który ostatecznie wyszedł zabawnie i zaskakująco, nieco abstrakcyjnie. - Jedną z propozycji "Świąt" jest to, że zamiast choinki, atmosfery świątecznej, mamy tu po prostu imprezę - mówili goście Czwórki. Prywatnie aktorzy należą do tradycjonalistów, przynajmniej w kwestiach kulinarnych. W Czwórce przyznali, że przy świątecznym stole ciężko byłoby im zrezygnować z pierogów i barszczu z uszkami, a także "wigilijnego karpika".  

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Oskar Wojciechowski, Antoni Sałaj

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

DIY - z czego zrobić świąteczne dekoracje na ostatnią chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 12:49
Wianki, pisanki, króliczki z papieru, obrazki z rzeżuchy i ozdobne serwetki - jak zrobić proste i efektowne dekoracje świąteczne? - Możemy wykorzystać właściwie wszystko - Ilona Jankiewicz-Próchenko, autorka bloga "Przeplatane kolorami".
rozwiń zwiń